• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple, SEC Davasının Reddini Talep Etti

Ripple, SEC Davasının Reddini Talep Etti

22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC, “XRP bir menkul kıymet varlığıdır” diyerek, 2012 yılından Aralık 2020 dönemine kadar yapılmış olan toplu XRP satışlarını gerekçe gösterdi ve bu satışların yasa dışı olduğunu öne sürdü. SEC tarafından Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine açılan 1,2 milyar dolarlık davanın ilk duruşmasından sonuç çıkmadı. 6 Nisan’da görülen ikinci davada elini güçlendiren Ripple, 13 Nisan tarihinde resmen davanın reddi için mahkemeye başvuruda bulundu.

Dava Sürecinde XRP

xrp coin nedir

Ripple şirketine dava açılmadan önce XRP fiyatı, Kasım 2020 döneminde gelen SPARK airdrop haberi ile yükselişe geçmiş ve 0,77 dolar seviyesine kadar gelmişti. O dönemlerde XRP, piyasa değeri bakımından 3. sırada bulunuyordu. Dava ile birlikte başta ABD merkezli kripto para borsaları olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu ya da XRP işlemlerini askıya aldı. Peş peşe gelen benzer haberler sonrasında XRP fiyatı 0,17 dolar bandına kadar düştü ve burada dip noktasını gördü.

Daha sonrasında kademeli olarak yükselişe geçen XRP, davanın ikinci duruşmasında Ripple lehine kararlar çıkmaya başlaması ile birlikte bu yükselişlerini hızlandırdı ve 2018 yılından sonra ilk kez 11 Nisan gününde 1,5 dolar seviyesini gördü. Dava Ripple’ın lehine ilerlemeye devam ediyor gibi görünürken, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in avukatları, SEC davasının reddi için mahkemeye resmi başvuruda bulundu.

“XRP 8 Yıldır İşlem Görüyordu, SEC Açıklama Yapmadı”

“XRP’nin bir menkul kıymet varlığı” olduğunu bilerek yıllarca “vurdumduymaz” davrandıkları iddia edilen Garlinghouse ve Larsen’in avukatları, SEC’nin şu ana kadar ortaya koyduğu iddiaları destekleyemediğini belirterek mahkemeden davanın reddini resmi olarak talep etti. Avukatlar, XRP’nin 8 yıldan daha uzun süredir piyasalarda işleme alındığını ancak SEC’nin daha önce bu işlemleri “menkul kıymet” sınıfında değerlendirmediğini ya da bu konuya ilişkin bir açıklama yapmadığını dile getirdi.

“XRP’nin Yatırım Sözleşmesi Olduğunu” Gösteren Delil Yok

Brad Garlinghouse kim

Avukatlar, müvekkilleri Garlinghouse ve Larsen’in herhangi bir açıklama ya da bilgilendirme yapılmadığı için, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görmediklerini ve sebeple “vurdumduymaz” davranmadıklarını savundu. Avukatların sunduğu belgede Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un bir kez bile olsun “XRP’nin yatırım sözleşmesi olduğu” fikrine paralel olarak hareket etmediği ortaya koyuldu. CEO’nun bu bağlamda hareket ettiğini gösteren bir delil olmadığı mahkemeye iletildi.

Avukatlar İlgili Yasanın İhlal Edilmediğini Belirtti

Garlinghouse ve Larsen ikilisi, bireysel olarak da bu süreçte XRP satışı gerçekleştirmişti. Larsen, tek başına 450 milyon dolarlık XRP sattığı için, onun Menkul Kıymet Yasası’na aykırı davrandığı iddia edildi. Avukatlar, bu yasanın çiğnenmediğini zira satışların ABD pazarında yapılmadığını dile getirdi. Başvuruda, hem Garlinghouse’un hem de Larsen’in “yabancı borsalar” üzerinden XRP satışı yaptığı ifade edildi. Yasa, yabancı borsa işlemlerini kapsamıyor.