• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple CTO David Schwartz’dan “Saçmalık” Yorumu

david schwartz kimdir

17-18 Nisan tarihlerinde kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan sert değer kayıpları, birçok yatırımcının çok büyük zararlar etmesine neden oldu. Bitcoin’in Cumartesi gecesi başlayan düşüşleri, Pazar günü de devam etti ve bu değer kayıpları piyasaları toplu halde etkiledi. Hafta arasındaki bu düşüşlerden neredeyse tüm kripto para birimleri eksi yönde payını aldı. Piyasalarda birçok yatırımcı bu düşüşler sırasında tasfiye olurken, bu ortamda eski bir tartışma konusu yeniden alevlenmeye başladı. İnsanlar “Hodl yapmanın mı yoksa kar almanın mı” daha avantajlı olduğu konusunda tartışmalarını yeniden gün yüzüne getirdi.

Bir coine inanmış olan, ileride o coinin çok daha yüksek fiyat değerlerine ulaşacağını düşünen ya da iddia eden yatırımcılar, söz konusu coinin kaybettiği değerlere karşı “Satılmadığı sürece zarar edilmiş sayılmaz” fikrini savunuyor. Ancak bu düşünce tarzı, yatırımcıları neredeyse ikiye bölmüş durumda ve konuya ilişkin tartışmalı söylemler gündeme gelmeye devam ediyor. Piyasalarda son günlerde yaşanan sert değer kayıpları sonrasında tam da bu konuya ilişkin olarak Ripple CTO’su David Schwartz düşüncelerini dile getirdi.

Schwartz: “Satmazsan Para Kaybetmezsin” Fikri Saçmalık

xrp

Lider kripto para birimi Bitcoin, Pazar günü başladığı değer kayıplarında 1 saat içinde 10 bin dolarlık düşüş yaşayınca, bu durum altcoinlere daha sert şekilde yansıdı. Nisan ayında fiyatını 64 bin doların da üzerine çıkararak rekor tazeleyen Bitcoin’de gelen bu sert düşüşler sonrası piyasalarda oluşan düşüş eğilimi, akıllara “Hodl yapmak mı yoksa kar almak mı daha avantajlı sorusunu getirdi. Gündeme tekrar gelen bu tartışma konusunda Ripple CTO’su David Schwartz, “Satılmadığı sürece zarar edilmiş sayılmaz” fikrinin saçmalıktan ibaret olduğunu söyleyerek gündeme geldi. Schwartz, büyüyen tartışmalarda, fikirlerini Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile belirtti.

Schwartz’ın Konuya İlişkin Açıklamaları

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Schwartz, Twitter paylaşımında “Devamlı olarak ‘satmazsan para kaybetmezsin’ sözünü duyuyorum. Bu çok mantıksız ve insanların iyiliği için bu fikrin sonsuza kadar yer altına gömülmesi gerekiyor. Örneğin 500 doları olan bir trader, 500 dolarlık kripto para alabilir. 500 dolarlık değerde kripto parası bulunan kişi de bunu 500 dolara satabilir” sözlerini dile getirdi. David Schwartz, örnek üzerinden söz ettiği traderların, birbirlerine karşı üstünlüklerinin olmadığını ifade etti ve her ikisinin de varlıklarını değiştirebileceğini ve aynı değerde varlıklara sahip olduklarını vurguladı.

Paylaşımlarında “Düşüş Sinyali Verdi” İddiaları

xrp yukseliyor mu

David Schwartz, örnek üzerinden açıkladığı fikrinde, açıklamalarına “Fakat siz 1.000 dolarlık kripto para aldıysanız ve bunun değeri 500 dolara düştüyse, sizin 1.000 doları olan başka bir kişiden daha kötü durumda olmadığınızı savunmak ve bu duruma ‘Para kaybetmedi’ demek tamamen saçmalıktır.” ifadelerini ekledi. Schwartz’ın paylaşımlarına birçok yorum yapıldı ve birçok kişi, düşüş sinyali verdiği iddiaları ile CTO’yu suçladı. Bunun üzerine Schwartz, paylaşımlarında herhangi bir şifrenin saklı olmadığını ifade etti.