• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple Cephesinden Dava Sürecine Yönelik Sert Açıklamalar

Ripple Cephesinden Dava Sürecine Yönelik Sert Açıklamalar

Bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan davası yüzünden gündeme gelen Ripple dava sürecini tekrar uzaması ile birlikte duruma yönelik sert açıklamalar yaptı. Ripple cephesinin en önemli ismi olan Ripple CEO’su Garlinghouse tarafından yapılan açıklamalarda XRP’ye yöneltilen bu davanın “arkadan bıçaklanmak” ile eş değer olduğu ifade edildi. Geçen günlerde görülen davanın son duruşmasında tarafları memnun edecek bir sonuç çıkmamış ve dava ileri bir tarihe ertelenmişti. Ancak bu türden ertelemeler Ripple cephesi için büyük sorunlar yaratıyor. Çünkü yatırımcılar ve kurumsal markaların Ripple ile işbirliği kurmasını engelleyen davada bir an önce karar alınması isteniyor.

Bunun yanında daha önceki duruşmalarda kısmen Ripple lehine kararların çıkmasına karşılık pek çok isim SEC cephesinde davanın bitmiş olduğunu düşünmeye başlamıştı. Ancak SEC yeni bir adım atarak Ripple’ın deniz aşırı ülkelerdeki ilişkilerini incelemek istemişti. Ripple ise tekrar SEC’in davada kararlı olduğunu görünce davanın bekledikleri kadar kolay sonuçlanmayacağını anlamıştı.

Ripple Tarafından Davaya Yönelik Eleştiri Geldi

dava

Ripple büyümesi dava öncesinde her yıl hızlı ve katlanarak büyümeye devam ediyordu. Ancak açılan dava sonucunda bu durumun durma noktasına geldiği Ripple tarafından açıklandı. Özellikle CEO’nun yaptığı açıklamalarda ABD’deki pazarda büyümenin durma noktasından da çıkarak negatif bir görünüme büründüğü ifade edildi. XRP fiyatı da davaya bağlı olduğundan büyük dalgalanmalar yaşıyor. Geçen duruşmalarda kısmen Ripple cephesine olumlu kararlar çıkması karşılığında XRP fiyatında da önemli artışlar kaydedilmişti. XRP 2 dolar bandına ulaşmaya çalışmış ve bu noktada duramayarak 1,5 dolar bandına gerilemişti.

Ünlü CEO bu noktaya da değinerek fiyatlardaki bu denli değişkenliğin SEC davasının sürekli belirsizlik içinde geçmesine dayandırdı. Yaşanan belirsizliklerin kendileri için büyük zararlar verdiğini ve arkadan bıçaklanmış gibi hissettiklerini belirten CEO, bu olayların bir an önce kesinlik kazanmasını talep etti.

Kesinlik Talep Edildi

xrp

Garlinghouse yaptığı açıklamalarda şu ifadelere değindi; “Kripto para sektöründe en önemli konuların başında kesinlik geliyor. Ancak bu durum ABD’de çeşitli engeller ile karşılaşıyor. ABD’de kripto paralar hakkında kesinlik talep ediyoruz ve bu konuda yenilikler için de adım atılmalıdır. Kesinlik olmadan bu sektörde büyümek değil, var olmak bile imkansız,” dedi.

Ünlü isim ayrıca hiçbir ülkenin XRP’yi menkul kıymet görmediğini ve ABD’nin bu tutumunda ısrarcı olmasının garip bir ironi olarak gördüğünü de belirtti. Dava sürecini de tamamen “saçma” olarak nitelendirdi.