• BITCOIN/TL
  2153348,733
  % 1,55
 • ETHEREUM/TL
  99778
  % 4,93
 • RIPPLE/TL
  16.85
  % 1,14
 • BITCOIN CASH/TL
  15456.06,235
  % 7,28
 • LITECOIN/TL
  2700.42
  % 1,83
 • COSMOS HUB/TL
  278.67
  % 1,28
 • CARDANO/TL
  15.56
  % 3,78
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,17

Ripple CEO’sundan SEC’ye İlişkin Özel Açıklamaları

Ripple CEO’sundan SEC’ye İlişkin Özel Açıklamaları

Son günlerde bir kez daha yaptığı açıklamalarla gündeme gelmeye başlayan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, yakın tarihli bir açıklamasında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay vermesini gündemine almıştı. Bu konuda SEC’yi “kazananı ve kaybedeni kasıtlı olarak seçmek” ile eleştiren Garlinghouse, bu kez de SEC ile Ripple arasındaki davaya ilişkin olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Aralık 2020’den bu yana devam eden SEC – Ripple davası ile ilgili konuşan Ripple CEO’su, ABD’deki bir konferansta verdiği röportajda konuya ilişkin olarak SEC’nin keşif sürecini uzatma talebinde bulunduğunu ifade etti. Garlinghouse, ayrıca SEC Başkanı Gary Gensler’in, 2018 döneminde XRP’nin menkul kıymet olmadığını düşündüğünü söylediğini de dile getirdi.

Brad Garlinhouse’un Açıklamaları

xrp sec davasi

Bilindiği gibi SEC ile Ripple arasındaki dava 22 Aralık 2020’den bu yana devam ediyor ve davadan henüz nihai karar çıkmadı. Dava süreci ile ilgili olarak Fox News’e özel bir röportaj veren Brad Garlinghouse, hem SEC’yi hem de SEC Başkanı Gary Gensler’i topa tuttu. Garlinghouse açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Davadan dolayı ABD’de çalışamıyoruz ama ABD dışında gerçekten benzersiz bir yıl geçirdik. Üçüncü çeyrekte her metrikte rekor kırdık fakat yine de üzgünüm. Sonuçta biz bir Amerikan şirketiyiz ve ben ABD vatandaşıyım. Merkezimiz San Francisco’da ve New York’ta büyük bir ofisimiz var. Ben SEC’nin süreci ilerletmesini istiyorum ve davanın da hemen bitmesini istiyorum. Endüstri bu şekilde gelişir ama onlar tam tersine, süreci yavaşlatmak istiyor. Aslında davayı açmak için de acele ettiler. Dava açıldıktan sonra eski başkan Jay Clayton da görevden ayrıldı. Keşif sürecini Ocak ayına uzatmak istediler. Aslında dava açan tarafın böyle bir talepte bulunması genelde görülmez… Biz hakimlerin olabildiğince hızlı karar vermesini istiyoruz. Menkul kıymet yasasını ihlal ettiğimizi de düşünmüyoruz.”

Garlinghouse BTC ETF Adımını Olumlu Buluyor

SEC’nin, ProShares Bitcoin Strategy ETF onayına ilişkin olarak da yeniden konuşan Brad Garlinghouse, bu adımın pozitif bir adım olduğunu ifade etti. Bu adımları “bebek adımları” olarak değerlendiren Ripple CEO’su, endüstrinin daha demokratik olması ve herkese açılması açısından bu adımı olumlu olarak değerlendirdiğini belirtti. Ancak Garlinghouse, SEC’yi “kazananlar ve kaybedenler” olarak seçim yapması konusunda bir kez daha eleştirdi.

Ripple CEO’sundan Gensler’e: “Sadece Soruyu Cevapla!”

xrp sec davasi

SEC’nin sürekli olarak bir şeylerin yanında ve diğer şeylerin karşısında olduğunu ifade eden CEO, bir devlet kurumunun “Bu kazandı, bu da kaybetti” demesini ve diğer konularda sessiz kalmasını eleştirdi. Gary Gensler’in, çok net şekilde sorulan Ethereum (ETH) sorusu karşısında da sessiz kaldığını ifade eden Garlinghouse, Gensler’e “Sadece soruyu cevapla!” diyerek seslendi. Brad Garlinghouse’un açıklamaları sonrası, en azından Ripple davasına ilişkin olarak SEC kanadından bir açıklamanın gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor.