• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ripple CEO’su XRP Adına Umut Verici Konuştu

xrp coin

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtıktan sonra, ilk aylarda XRP fiyatında 0,17 dolar ile dip nokta görüldü. Başta ABD merkezli kripto para borsaları olmak üzere birçok borsanın XRP’yi delist etmesiyle gelişen bu felaket zinciri sonrasında birçok kişi XRP için işlerin daha da kötüye gideceğini, Ripple’ın daha büyük darbeler alacağını düşünüyordu. Ancak davanın ikinci duruşmasıyla birlikte XRP için kötü giden bu durum tersine dönmeye başladı ve XRP fiyatı yükselişe geçti. XRP davadan büyük darbe almış olmasına rağmen olumlu grafikler çizmeye başladı ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da artık davanın ilk zamanlarındaki kötü gidişatın değişmeye başladığını dile getirdi.

CEO İddiaların Boşa Çıktığını Söyledi

xrp nedir

22 Aralık tarihinde SEC Ripple şirketine, CEO Garlinghouse’a ve şirket kurucularından Chris Larsen’a, 2012 yılından sonraki tüm toplu XRP satışlarını kapsayarak, XRP’nin bir menkul olduğunu gerekçe göstererek 1,2 milyar dolarlık dava açtı. Dava ile birlikte aralarında Coinbase ve Binance US gibi kripto para borsalarının da olduğu birçok borsanın XRP’yi delist etmesi ile birlikte XRP fiyatı 0,17 dolar bandına kadar geriledi. Ardından 22 Şubat tarihinde görülen ilk duruşmadan hiçbir sonuç çıkmadı ancak 6 Nisan tarihli ikinci duruşmada, davanın XRP lehine dönmeye başladığı görüldü.

Bu sinyaller, XRP’ye yeniden yükselişlerin kapısını araladı, XRP de yükselişini hızlandırdı. Ancak son günlerde piyasalarda görülen genel düşüş XRP’yi de etkiledi ve XRP son dönemlerde kazandığı değerlerin bir kısmını geri verdi. Yaşanan hareketlilikler sonrasında Brad Garlinghouse açıklamalarda bulundu. Garlinghouse açıklamalarında 2020 yılını ve SEC davasını değerlendirdi. Garlinghouse, dava ile birlikte herkesin “tüm XRP hacminin silineceğini ve XRP fiyatının dibe ineceğini” iddia ettiğini ancak bu beklentilerin boşa çıktığını vurguladı.

Garlinghouse Ripple’ın Güncel Durumu Hakkında Konuştu

xrp fiyatlari

Brad Garlinghouse’a göre XRP hem fiyat hem de hacim bakımından önemli adımlar ile birlikte piyasaya tutundu. XRP’nin son 3 yılın fiyat zirvesine ulaşması da CEO’nun haklı olduğunu gösteriyor. CEO, verdiği son röportajda SEC davasına rağmen Ripple’ın iyi haberler aldığını dile getirdi. Dava sonrasında 20 yeni kurumsal müşteri ile anlaştıklarını ifade eden Garlinghouse, halihazırda müşterilerinin %90’ının da ABD dışında olduğunu hatırlattı. CEO, bu nedenle müşterilerin davadan etkilenmediğini söyledi ve Ripple’ın son olarak merkez bankaları ile dijital para çalışmaları konusunda görüşmeler yaptığını, yani her şeyin yolunda olduğunu dile getirdi.