• BITCOIN/TL
  2097097,426
  % -1,92
 • ETHEREUM/TL
  114578
  % -1,38
 • RIPPLE/TL
  15.81
  % -2,39
 • BITCOIN CASH/TL
  12457.12,196
  % -3,37
 • LITECOIN/TL
  2398.91
  % -2,20
 • COSMOS HUB/TL
  223.21
  % -1,84
 • CARDANO/TL
  12.34
  % -3,01
 • TETHER/TL
  32.86
  % 0,10

Raoul Pal 2022 İçin Kripto Portföyünü Açıkladı

Raoul Pal 2022 İçin Kripto Portföyünü Açıkladı

Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşmasıyla birlikte büyük rallinin ilk büyük adımını atmış oldu. Ancak bu aşamaya gelene kadar 2020 yılı genelinde kripto para piyasalarını destekleyen birçok gelişme de yaşandı. Bu gelişmelerin başında ise şüphesiz Covid-19 pandemisi geliyor. Mart 2020’de dünya genelinde kendisini gösteren salgın sonrası ekonomi piyasalarında yaşanan çöküşten etkilenen kripto paralar, daha sonra yatırımcıların enflasyondan ve salgının ekonomik etkilerinden korunmak için kripto sektörüne yönelmesi ile birlikte ciddi bir artış yaşadı. Bu da ekonomik anlamda geleneksel piyasalarda durgunluğun görülmesine neden oldu. Eski Goldman Sachs yöneticisi ve kripto para yatırımcısı Raoul Pal, gelecek yılda da benzer bir durgunluğun yaşanabileceğini dile getirdi.

Pal, 2022’de Küresel Ekonomik Durgunluk Öngörüyor

bitcoin piyasasinda son durum

2022 yılında da küresel bir ekonomik durgunluk görüleceğini iddia eden Pal, bu olası durgunluğa nasıl kendisini hazırladığını ve kripto paralarda portföy dağılımını nasıl yaptığını açıkladı. Youtube’da, kripto para fenomeni ve Morgan Creek Digital Assets’in kurucu ortağı olan Anthony Pompliano ile bir röportaj gerçekleştiren Pal, kripto para portföy dağılımının nedenlerini de açıkladı. Raoul Pal, söz konusu röportajında ayrıca 2022 yılında ekonomik durgunluğun görüleceğinin yanı sıra petrol fiyatlarında günlük yaşam faaliyetlerine kadar birçok konuya değindi. Eski Goldman Sachs yöneticisi Pal, hükümetlerin tıpkı pandemi döneminde olduğu gibi, krize daha fazla para basarak gireceklerini iddia etti.

Pal’ın Portföyünün Yüzde 70’i ETH, Yüzde 5’i BTC

Hükümetlerin, öngördüğü krize pandemi dönemindeki gibi para basarak gireceklerini iddia eden Pal, bu gelişmenin beraberinde hisse senetleri ve kripto para gibi varlıkların değerlerini arttıracağına inandığını ifade etti. Raoul Pal’a göre 2022 yılı genelinde kripto para ve hisse senetleri değerlerinde artışlar görülecek. Kendisini bu yönde hazırladığını ifade eden Pal, kripto para portföyünde ise Ethereum’a (ETH) %70’lik ve Bitcoin’e (BTC) de %5’lik bir alan ayırdığını dile getirdi.

Pal, Portföy Dağılımının Nedenini Açıkladı

bitcoin guncel durumu

Portföyünde ETH’ye, oran olarak BTC’den çok daha fazla kısım ayıran Pal, portföyündeki bu dağılım tercihi ile ilgili olarak “Şu anki portföy dağılımım muhtemelen yüzde 70 Ethereum, yüzde 5 Bitcoin ve diğerleri… Peki neden dağılımı böyle yaptım? Çünkü ben bir finansal piyasa uzmanıyım. Yükseliş dönemlerinde mümkün olduğunca çok risk alıp piyasanın spekülatif ucuna gitmek isterim. Ethereum’da daha fazla nakit akışlarının olabileceğini ve Bitcoin’den daha yüksek oranlarda değer artışları görülebileceğini düşünüyorum. İşte bu nedenle de portföy dağılımımı bu şekilde yaptım” sözlerini dile getirdi.

Bitcoin ve Ethereum Güncel Durum

Yazım sırasında Bitcoin 56 bin 624 dolar seviyesinde ve Ethereum da 3 bin 520 dolar seviyesinde işlem görüyor. Son 24 saatte BTC %3,56 oranında değer artışı yaşadı ve öte yandan Ethereum ise son 24 saatlik süreçte %3,10 oranında değer artışı yaşadı. Raoul Pal, son birkaç gündür değer artışlarında daha iyi performans ortaya koyan BTC’nin, 2022 genelinde bu konuda ETH’nin gerisinde kalacağını düşünüyor.