• BITCOIN/TL
  2131657,383
  % 1,04
 • ETHEREUM/TL
  115469
  % 0,09
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,12
 • BITCOIN CASH/TL
  12865.92,534
  % 1,73
 • LITECOIN/TL
  2455.77
  % 1,76
 • COSMOS HUB/TL
  227.45
  % 1,32
 • CARDANO/TL
  12.7
  % 1,07
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,90

Piyasada Dikkatler Ethereum’dan XRP’ye Geçti

Piyasada Dikkatler Ethereum’dan XRP’ye Geçti

Lider altcoin Ethereum (ETH) son günlerde kripto para piyasalarında en çok dikkat çeken kripto para birimleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta piyasalarda görülen sert değer kayıplarında Bitcoin (BTC) kaybettiği değerler ile öncü konumunda yer almıştı ve piyasalar da genel tabloda Bitcoin’i takip etmişti. Ancak bu düşüşlerde, Ethereum ise değer kayıplarını sınırlı tutarak dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Ethereum’un bu sert düşüşlerde daha güçlü kalmayı başarması, ETH ağında yapılan EIP-1559 güncellemesinin etkili olduğu düşünülüyor. Öte yandan yeni hafta piyasalarda yine Bitcoin öncülüğünde toparlanma hareketlilikleri ile başladı. Bu kez Ethereum, elde ettiği değer artışları ile dikkatleri çekerken, son 24 saatte %5 oranında yükselerek tüm zamanların rekorunu yeniledi.

XRP Ethereum’u Gölgede Bıraktı

xrp nedir

Ethereum’un yeni rekoru ile gündeme gelmesini, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasından, XRP gölgede bırakmayı başardı. Piyasa değeri ile listede 4. sırada bulunan XRP, yeni haftada gelen yükselişlerde en iyi performansı sergileyerek Ethereum’un üzerindeki dikkati kendi üzerine çekmeyi başardı. Ethereum’un rekor kırmasında balinalar etkili olmuştu. Şimdi ise balinaların, XRP’ye yöneldikleri görülüyor ve bu durum XRP’ye, son haftada top 10 kripto para arasından, en iyi performansı sergileyen kripto para birimi olma özelliğini getirdi. XRP %13’lük değer artışı ile yükselişlerine hız kesmeden devam ettiğini gösterdi.

Ripple Asya Pazarındaki Etkisini Artırmak İçin Bu İşlemi Yapmış Olabilir

bitcoin nedir

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre birçok bilinmeyen cüzdandan, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi’ye yüklü miktarlarda XRP transfer edildiği ortaya çıktı. Bu cüzdanlardan birinin ise geçen hafta olduğu gibi yine Ripple’a ait olduğu öğrenildi. Zira cüzdanlar arasında RL18-VN isimli bir cüzdan yer alıyor ve bu cüzdanın Ripple’a ait olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz haftada da Ripple benzer şekilde Huobi borsasına arka arkaya birkaç gün boyunca XRP transfer etmişti. Konu hakkında Ripple kanadından bir açıklama gelmedi ancak bu durum analistler tarafından bir noktada değerlendirildi. Analistlere göre, Çin merkezli Huobi borsası bölgenin en büyük kripto para borsalarından biri olduğu için Ripple, Asya pazarındaki etkinliğini artırmak adına böyle bir girişimde bulundu. Zira Ripple’ın ABD dışındaki pazarlara yöneldiği biliniyor ve Huobi’nin Güneydoğu Asya bölgesinde en büyük borsalar arasında olduğu da biliniyor. Buna göre, bölgedeki yatırımcılar yoğun olarak XRP talebinde bulunmuş olabilir ve Ripple da bu taleplere karşılık vermek adına böyle bir transfer girişimi yapmış olabilir.