• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

PayPal Hizmetini Duyurdu, BTC 50 Bin Dolar Üzerine Sıçradı

paypal bitcoin hizmetleri

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşarak 2017’de kırılan tüm zamanların rekorunu egale etmeyi başardı. Bu rekor hamlesinden sonra hızla yükselişe geçen BTC, rallisinde genel anlamda kripto para piyasasını da yukarı yönlü hareketlendirdi. Bitcoin’in ve haliyle kripto para piyasalarının çok ciddi bir ralliye başlamasında BTC’nin 20 bin dolar seviyesini aşması en önemli etken oldu. Ancak BTC’nin bu seviyeyi aşmayı başarmasında birçok farklı unsur rol oynadı.

Kripto Para Sektörü Nasıl Büyümüştü?

bitcoin in son fiyati

Mart 2020’de çöken kripto para piyasası daha sonra yıl boyunca kademeli olarak yavaş bir büyüme hareketi sergiledi. Bu yavaş büyümenin Aralık ayı sonlarında birdenbire hızlanmasının arkasında ise bazı piyasa dinamikleri bulunuyor. Bunlardan ilki, Ağustos 2020’de MicroStrategy şirketinin rezervlerine BTC eklemesi. Böylece ilk kez bir kurumsal şirket kripto para yatırımı yapmış oldu ve bu sayede sektöre yeni kurumsal ve bireysel yatırımcılar giriş yaptı. Bir diğer önemli etken ise dev ödeme platformu PayPal’ın, Amerika’da müşterilerine kripto para hizmetleri sunmaya başlaması oldu. Zira dünya üzerinde çok geniş bir kullanıcı ağına sahip olan PayPal’ın belli bir bölgede bile olsa müşterilerine kripto para hizmetleri sunmaya başlaması, hem kripto paraların popülaritesini artırdı hem de kullanıcıların kripto paralara daha kolay ulaşmalarını sağladı.

Kripto Sektörünü Canlandıran PayPal, Bir Kez Daha Devrede

Bu iki büyük etkenden sonra piyasada daha dağınık gelişmeler yaşandı. MicroStrategy ve PayPal adımlarıyla daha popüler hale gelen kripto para sektörüne artık daha fazla yatırımcı girmeye başladı, yeni yatırımcılarla birlikte sektöre yeni ve büyük sermayeler de girmeye başladı. Ardından rallide BTC, 14 Nisan günü 64 bin 890 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Mayıs ayında yaşanan büyük geri çekilme ile 30 bin dolar seviyesini gören BTC, ardından Temmuz ayı sonlarında yeniden yükselişe geçmeye başladı. 23 Ağustos tarihinde ise bu büyümelerin ardından, haftalar sonra BTC ilk kez 50 bin doların üzerine çıkmayı başardı. BTC’nin bu psikolojik direnci aşmasındaki en büyük etken yine PayPal oldu.

PayPal İngiltere Bölgesi İçin Kripto Hizmetlerini Başlattı

bitcoin in son fiyati

Daha önce ABD bölgesinde kullanıcılarına kripto para hizmetleri sunmaya başlayan PayPal, bu kez de İngiltere’deki kullanıcılarına kripto para satın alma hizmetini sunmaya başladı. İngiltere regülatöründen gerekli yasal izinleri alarak hizmetini sunmaya başlayan PayPal’ın aldığı izin, daha öncesinden bu adımını planladığını gösteriyor. İngiltere’deki PayPal kullanıcıları artık bu platform üzerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) yatırımları yapabilecek.

PayPal’ın dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Eğer dev ödeme platformu bu hizmet ağını dünya geneline taşırsa, kripto para sektörü çok ciddi oranlarda büyüme görebilir. Zira PayPal’ın İngiltere’deki kullanıcılarına bu hizmeti sunmaya  başladığını duyurmasından birkaç saat sonra BTC 50 bin doların üzerine çıkmayı başarı.