• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Novagratz XRP Yorumlarını Paylaştı

xrp altcoin guncel fiyati

16 Aralık 2020 tarihinde Bitcoin (BTC) 20 bin dolar direncini kırmayı başarınca, piyasalar büyük bir rallinin içine girdi. Bitcoin’in hızla yükselmesi, diğer kripto para birimlerini de ateşledi ve piyasalarda yukarı yönlü büyük bir hareketlilik başladı. O dönemlerde XRP, piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi konumunda bulunuyordu. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı ve bununla birlikte birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu ya da XRP işlemlerini askıya aldı. SEC, XRP’nin menkul kıymet varlık olduğunu ileri sürdü, geçmişe dönük toplu XRP satışlarının yasa dışı olduğunu söyleyerek 1,2 milyar dolarlık dava açtı.

Dava sonrasında piyasalardaki ralliden kopan XRP, 0,17 dolar seviyesine kadar gerileyerek fiyatta dip noktasını da gördü. Ancak bu aşamadan sonra XRP kademeli olarak yavaş da olsa yükselişe geçmeyi başardı. Davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü fakat ilk duruşmadan taraflar adına hiçbir sonuç çıkmadı. Ardından argümanlarını toplayan SEC ve Ripple tarafları, 6 Nisan’da ikinci duruşmaya çıktı. İkinci duruşmada mahkemeden Ripple adına nispeten olumlu kararlar çıktı ve XRP fiyatındaki artış hızlandı. Galaxy Digital CEO’su ve milyarder yatırımcı Mike Novagratz, XRP fiyatındaki bu artışı yorumladı ve bir kıyaslama yaptı.

Novagratz’a Göre Ripple Davada Anlaşmaya Yakın

ripple alt coin

Dava sürecinde XRP fiyatında %150 oranından fazla değer artışı yaşandı. Mike Novagratz ve birçok yatırımcı, bu artışlarda Ripple’ın davada daha güçlü gelmesinin etkili olduğunu savunuyor. Ünlü yatırımcı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda XRP’de devam eden bu rallinin, davadaki yeni gelişmelerden kaynaklandığını dile getirdi. Novagratz’a göre Ripple davada anlaşmaya çok yaklaştı. Ayrıca ünlü yatırımcı, XRP fiyatı ile Ripple şirketinin hisse senedi fiyatları arasındaki değer farklarını da kıyasladı.

Milyarder Yatırımcı İnsanların Mağdur Olabileceğini Vurguladı

Novagratz, Ripple hisselerinin toplam fiyatının 2 ile 3 milyar dolar arasında olduğunu ancak buna karşılık XRP’lerin toplam değerinin 70 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Novagratz’a göre iki fiyattan biri yanlış ve bu nedenle piyasalarda bir uyuşmazlık yaşanıyor. Ünlü yatırımcı, davadan anlaşma beklentileri arttıkça hisse değerlerinin de artması gerektiğini ancak bunun gerçekleşmediğini ifade etti. Öte yandan böyle bir ihtimal karşısında, XRP fiyatının olması gerektiğinden pahalı olduğunu savundu. Bu ikilemden yola çıkan Novagratz, birçok yatırımcının mağdur olabileceğini ifade etti.

Ünlü Araştırmacıdan Novagratz’a Yanıt

xrp token

Novagratz’ın Twitter üzerinden yaptığı bu açıklamalara XRP ekosisteminin ünlü isimlerinden biri olan Blockchain araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou’dan yanıt geldi. Hadjiloizou, Ripple’ın cüzdanlarında yer alan XRP’lerin toplam değerinin belirtildiği kadar olmadığını ifade etti ve durumların farklı olduğunu söyledi. Ünlü araştırmacı, piyasada 62 milyar dolarlık XRP’nin kilitli olduğunu hatırlattı.