• BITCOIN/TL
  2193688,619
  % 0,08
 • ETHEREUM/TL
  114697
  % 1,30
 • RIPPLE/TL
  15.67
  % -0,40
 • BITCOIN CASH/TL
  14259.37,558
  % -1,66
 • LITECOIN/TL
  2616.71
  % 2,81
 • COSMOS HUB/TL
  244.23
  % -0,99
 • CARDANO/TL
  13.8
  % -0,74
 • TETHER/TL
  32.66
  % 1,27

MicroStrategy BTC İle Bir İlke Daha İmza Attı

MicroStrategy BTC İle Bir İlke Daha İmza Attı

Ağustos 2020 döneminde Bitcoin (BTC) satın alarak rezervlerine ilk kez kripto para ekleyen kurumsal şirket unvanını kazanan dev yazılım şirketi MicroStrategy, piyasalarda bir yeniliğe daha imza atıyor. MicroStrategy şirketinin Bitcoin satın alması, piyasalarda zincirleme bir etkinin önünü açmıştı ve hala bu ilk yatırımın piyasada izleri görülüyor. Bu önemli dev adımın ardından yazılım şirketi bu kez de yönetim kurulunda bulunanlara Bitcoin ile ödeme yapacak. Bu adımı ile birlikte şirket, bu alanda da ilk adımı atmış olacak.

MicroStrategy ve Bitcoin (BTC)

microstrategy sirketinin hamleleri

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının dünyada etkisini göstermesi ile birlikte çöken tüm ekonomi piyasaları gibi çöküşe geçerek 3 bin 700 dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından salgının yarattığı enflasyon endişesine bağlı olarak Bitcoin, yatırımcılardan yavaş yavaş talep artışı gördü. Bu talep artışı yıl boyunca kademeli olarak devam etti ve Bitcoin fiyatı yükselmeye başladı. Ancak Bitcoin, asıl ilk büyük hamleyi dev yazılım şirketi MicroStrategy’den gördü.

Şirket Ağustos 2020 döneminde rezervlerine Bitcoin ekleyen ilk kurumsal şirket oldu. Bununla birlikte diğer birçok kurumsal şirket de Bitcoin’e güven duymaya başladı ve kurumsalların piyasaya girişi hızlandı. Böylece Bitcoin, daha büyük taleplerle karşılaştı ve Aralık 2020 döneminde, 3 yıldır beklenen 20 bin dolar barajını kırdı. MicroStrategy şirketi, şimdi de yönetim kurulunda bulunanlara Bitcoin ile ödeme yapmanın yolunu açtı. Bu da kurumsallar adına bu alanda atılan ilk adım olarak kaydedildi.

Yönetim Kurulu Üyesi Olmak Yeterli Olacak

ABD merkezli dev yazılım şirketi MicroStrategy, Bitcoin alımları ile diğer kurumsalların da Bitcoin almaları konusunda öncü olmuştu. Şirket tarafından yayınlanan blog gönderinde ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruda, bu aşamadan sonra yönetim kurulu üyelerine Bitcoin ile ödeme yapılabileceği belirtildi. Şirketin attığı bu yeni adım, bir kez daha MicroStrategy’nin Bitcoin’e duyduğu güveni ve verdiği önemi kanıtlıyor.

Ödemeler Şirketin Yatırım Stratejisine Ters Düşüyor

yatirim bitcoin hamlesi

Şirketin yayınlamış olduğu blog gönderisi ve SEC başvurusu ile birlikte, yönetim kurulu üyelerinin Bitcoin ile ödeme almaya başladığı halka açık olarak listelenen ilk şirket de böylece MicroStrategy oldu. Şirket bünyesinde “çalışan” olarak görev almayan kişiler dahi, eğer yönetim kurulunda yer alıyorsa Bitcoin ile ödeme alabilecek. Bu durum da şirketin Bitcoin’e olan bağlılığını gösteriyor. Ancak bir diğer yandan bu durum şirketin yatırım stratejisine ters düşüyor.

Şirketin BTC ile Ödeme Planı

Şirket bugüne kadar 91 bin 579 adet BTC satın aldı. İleriye dönük olarak bu satın alımlar şirketin daha fazla yatırım yapacağının sinyallerini verdi. Şimdi şirketin ödemeleri BTC ile yapacak olması, rezervlerindeki Bitcoin’lerin azalacağı anlamına geliyor. Ancak şirketin bu konudaki çözümü, ödeme öncesinde yapılan hesaplama olacak. Şirket ödeme yapmadan önce ABD Doları bazında hesaplama yapacak ve ona göre BTC alarak üyelerin cüzdanlarına aktaracak. Bu da şirketin rezervlerinde bir azalma yaşanmamasını sağlayacak.