• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Michael Morell’den Bitcoin Eleştirilerine Yanıt

bitcoin kullanarak kara para mi aklaniyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) şimdilerde yeni rekorları ile gündeme geliyor. Son olarak 13 Mart tarihinde 61 bin 800 dolar ile rekor kırdıktan sonra geri çekilmeler yaşayan ve konsolidasyon sürecine giren Bitcoin, 13 Nisan tarihinde bu durumu değiştirdi ve tüm zamanların rekorunu tazeledi. Ardından yeni günde 65 bin dolara kadar yaklaşmayı başaran Bitcoin, yeni rekorları ile dikkat çekerken, Bitcoin’in yükselişe geçtiği zamanlarda sık sık gündeme gelen tartışmalar yeniden gündeme gelmeye başladı. Genelde Bitcoin yükselişe geçtiğinde ya da rekor tazelediğinde, birçok kişi Bitcoin’in nerede ve nasıl kullanıldığına ilişkin çeşitli tartışma konularını gündeme getiriyor. Bunun bir örneğini geçtiğimiz dönemlerde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Largade gündeme getirmişti. Bitcoin’in yasa dışı işlerde kullanıldığını dile getiren isimlere, CIA eski direktörü Michael Morell’den cevap geldi.

Yellen ve Lagarde’in BTC Açıklamaları

regulasyon sinyalleri

Geçtiğimiz dönemlerde, Bitcoin rekor tazeleyince ve tekrar popülarite kazanınca, Bitcoin’in nerede ve nasıl kullanıldığına ilişkin tartışmalar da tekrar gün yüzüne çıkmıştı. O dönemde Yellen, Bitcoin’in daha çok yoğun olarak kara para aklama, terörü finanse etme, dolandırıcılık gibi yasa dışı alanlarda kullanıldığını ifade ederek, ABD’de kripto paralar için regülasyon sinyalleri vermişti.

Yakın dönemlerde benzer açıklamalar ile gündeme gelen Lagarde ise ECB’nin dijital para çalışmalarına ağırlık verdiğini ifade ederek, Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını söylemişti. Öte yandan iki ismin açıklamalarına benzer açıklamalar farklı isimlerden de gelmişti. Bu açıklamaların ardından, CIA eski direktörü Michael Morell, bir makale yayımlayarak Bitcoin’e getirilen bu eleştirilere bir yanıt verdi.

Morell’in Lagarde ve Yellen’e Yanıtı

Forbes’a yaptığı açıklamalarında Yellen ve Lagarde isimlerini hedef alan Morell, finansal inovasyonu da gündeme getirdi. ABD’nin bu alanda doğru adımlar atmaması durumunda, Çin’e karşı yavaş kalacağını ifade eden Morell, Bitcoin ve kripto para işlemlerinde yapılmış olan açıklamaları “An Analysis of Bitcoin’s Use in Illicit Finance” isimli bir makalede bir araya getirdi. Crypto Council for Innovation desteği ile yayımlanan makalede Morell, Lagarde ve Yellen’in Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığı söylemlerinin abartılı olduğunu ifade etti. Morell, geleneksel bankacılık sisteminde bu alandan daha faza yasa dışı faaliyetin döndüğünü ifade etti.

Morell’den Yasa Dışı Alanlarda Kripto Para ve Gelenekse Finans Kıyaslaması

dijital dolar calismalari

Chainalysis verilerine göre Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerinde kullanım oranı %1’den daha az verilere göre bu oran git gide daha da azalıyor. Bu verilerin yanı sıra Morell, geleneksel finans sistemlerindeki yasa dışı faaliyetlerin, küresel GSYİH oranlamasında %2 ile %4 aralığının görüldüğünü ifade etti. Morell, buradan yola çıkarak Blockchain teknolojisinin ulusal güvenlik konusundaki olası ektisinin bilincinde olunması gerektiğini savundu. Morell, dijital dolar çalışmalarının çok yavaş ilerlediğini, Bitcoin’in yasa dışı kullanımına ilişkin söylemlerin de bu süreci daha fazla yavaşlattığını dile getirdi.