• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Mahkemeden XRP Yatırımcılarını Doğrudan İlgilendiren Karar Çıktı!

Mahkemeden XRP Yatırımcılarını Doğrudan İlgilendiren Karar Çıktı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Söz konusu dönemde SEC’nin başında Jay Clayton vardı ve SEC, Ripple’ın XRP satışlarının yasadışı olduğunu iddia etti. XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden SEC, bu kapsamda Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. Ripple, XRP’nin menkul kıymet olmadığını iddia etse de dava aylardır bir çözüme kavuşmadı. Davadan bir gün sonra Jay Clayton görevinden istifa etti ve ondan aylar sonra SEC’nin başına Gary Gensler geldi. Bu da davanın ilerleyişini pek değiştirmedi. Ancak SEC-Ripple davasına ilişkin mahkemeden yeni bir karar çıktı.

XRP Yatırımcıları Artık Davaya Dahil Olabilecek

xrp coin yatirim

SEC, Ripple’a yönelik XRP davasını açtığında XRP çok ciddi darbeler aldı ve çok ciddi değer kayıpları yaşadı. Bu da XRP yatırımcılarının, dava sürecinde mağdur olmasına neden oldu. Bu nedenle davanın ilk dönemlerinden itibaren XRP yatırımcıları ve XRP toplulukları, davaya dahil olmak istediklerini birçok kez dile getirdi. Ancak mahkemeden, XRP yatırımcılarının bu isteğine yönelik bugüne kadar olumlu bir karar çıkmamıştı. Şimdi ise mahkeme, belli şartlar altında XRP yatırımcılarının dava sürecine dahil olabilmelerinin önünü açtı.

XRP Yatırımcılarının Artık Resmi Bir Sesi Var

XRP yatırımcılarının en başından beri sesi olmayan çalışan Avukat John Deaton’ın çabaları sonrası mahkeme XRP yatırımcıları adına olumlu bir karara vardı. Yargıç Analisa Torres, XRP yatırımcılarının davaya doğrudan tanık sıfatıyla kanıt sunabilme talebini reddetti. Ancak mahkeme, XRP yatırımcılarının davaya “amici curiae” (mahkeme dostu) olarak katılabilmelerine karar verdi. Bu karara göre XRP yatırımcıları, dava için önemli olabilecek bilgi ve belgeleri mahkemenin değerlendirmesine sunabilecek. Bu da davadan etkilenebilecek kişilerin, mahkemede artık bir sesinin olacağına işaret ediyor.

Karar Sonrası Gelen Açıklamaları

Amici curiae tanımı, Latincede “mahkeme dostu” anlamına geliyor. Bu, mahkemede davanın tarafı olmadan, mahkemeye sunulan ve kararlara dayanak teşkil edebilecek bilgi ve belgeleri sunan kişi ya da kuruluşları tanımlıyor. Mahkemeden çıkan bu karar sonrası Brad Garlinghouse sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Bugün yine güzel bir gündü” sözlerini dile getirdi. Bir diğer yandan Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty de “XRP yatırımcıları, her zaman SEC’nin açtığı davanın doğrudan kendilerine bir saldırı olduğunu söyledi ve şimdi bu resmiyet kazandı. Mahkemenin almış olduğu karar, John Deaton’ın mahkemenin uygun bir karara varmasına yardımcı olmak için bakış açısını paylaşmasına izin veriyor. Bir başka önemli ve olumlu bir gelişme” ifadelerine yer verdi.

XRP Yatırımcılarının Artık Resmi Bir Sesi Var

xrp coin yatirim

SEC ile Ripple arasındaki söz konusu davayı başından bu yana yakından takip eden Avukat John Deaton, bu kararla birlikte artık XRP yatırımcılarını mahkemede temsil edebilecek. Davayı yakından takip eden Avukat Jeremy Hogan da bu karar sonrası “John Deaton ve XRP yatırımcılarını tebrik ediyorum. Artık Ripple-SEC davasında resmi bir sesiniz var” sözlerini dile getirdi.