• BITCOIN/TL
  2128372,574
  % 0,52
 • ETHEREUM/TL
  115454
  % -0,34
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % -0,16
 • BITCOIN CASH/TL
  12858.43,423
  % 0,98
 • LITECOIN/TL
  2437.07
  % 1,06
 • COSMOS HUB/TL
  226.44
  % 0,82
 • CARDANO/TL
  12.6
  % -0,08
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,92

Küba’da Kripto Para Kullanımına Düzenleme Getiriliyor!

Küba’da Kripto Para Kullanımına Düzenleme Getiriliyor!

Ekonomik anlamda son dönemlerde zayıflayan ülkelerden biri olan Küba’da da kripto para sesleri yükselmeye başladı. Elde edilen son bilgilere göre Küba hükümeti, ödemelerde kullanılabilecek olan kripto para birimlerini düzenleme ve tanıma yoluna gidiyor. Küba Merkez Bankası (BCC) tarafından 26 Ağustos Perşembe günü yapılan açıklamada, kripto para birimlerini de kapsayan dijital varlıklar ile yapılabilen ödeme işlemlerine düzenlemeler getirileceği yönünde kararlar alındığı duyuruldu. Bir Orta Amerika ülkesi olan Küba’nın, kripto paralar konusundaki düzenleme ve tanıma sinyalleri, akıllara bir başka Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un atmış olduğu Bitcoin (BTC) adımını getirdi. Bilindiği gibi El Salvador, 8 Haziran tarihinde Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi ilan etmişti ve bu yasa 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girecek.

BCC, Dijital Varlık İşlemlerine “Sosyoekonomik Çıkarlar” Nedeniyle İzin Verecek

Bullish borsasi

Perşembe günü BCC tarafından yapılan açıklamalarda, dijital varlık işlemlerine ilişkin detaylı bilgiler verildi. BCC, dijital varlıkların ödemeler ve ticari işlemlerde kullanımına ilişkin olarak kurallar koyacağını, bu alanın düzenleneceğini belirtti. Ayrıca banka, aracılı hizmetleri gibi hizmetler veren dijital varlık hizmet sağlayıcılarının “nasıl lisanslandırılacağına” ilişkin olarak da düzenleme getireceklerini açıkladı. BCC tarafından yapılan açıklamaya göre, Küba Merkez Bankası artık dijital varlıklarla yapılan işlemlere ve bu alanda hizmet veren kuruluşlara “sosyoekonomik çıkarlar” nedeni ile izin verebilecek. Küba Merkez Bankası tarafından gelen, kripto paralara yönelik bu ılımlı açıklamalar, akıllara El Salvador’un Bitcoin adımını getirdi.

Küba, El Salvador’un İzinden Mi Gidiyor?

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi ilan ettikten sonra birçok farklı ülke de bu konuya ılımlı yaklaştığını göstermişti. Özellikle El Salvador’un bu adımı, Latin Amerika ülkelerinde birçok olumlu tepkiyle karşılaşmıştı. Şimdi El Salvador’un ardından, Küba’nın da benzer bir adım atabileceği olasılığı gündeme gelmeye başladı.  Mayıs ayı ortalarında Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel’in, Covid-19 salgını sonrası artan finansal sarsılmaların üstesinden gelme konusunda, kripto para birimlerinin de benimsenebileceği ihtimalini düşündüğü ortaya çıkmıştı. Mayıs ayı ortalarında ortaya çıkan bu haberin ardından, Bloomberg 27 Ağustos tarihinde, Küba’da Resmi Gazete’nin gerçekten de dijital varlık alanında adım atmayı planladığını bildirdiğini belirtti.

Küba’da Dijital Varlık Düzenlemeleri Kimleri, Nasıl Kapsıyor?

ethereum

Küba’da dijital varlıklar ile ilgili gündeme gelen bu çalışma adımları oldukça kapsayıcı görünüyor. Zira “dijital varlıklar” adı altında; kripto paralar, kripto varlıklar, sanal paralar ve merkez bankası dijital paraları (CBDC) bulunuyor. Küba Merkez Bankası dijital varlığı “dijital olarak alınıp – satılabilen veya transfer edilebilen veya ödeme veya yatırım amacıyla kullanılabilen bir değerin dijital temsili” ifadesiyle tanımlıyor.

Küba’daki finansal kuruluşlar ve diğer tüzel kişilikler, sadece BCC’den yetki almışlarsa, kendi aralarında ya da gerçek kişilerle dijital varlık işlemleri gerçekleştirebilecek. Kamu kuruluşları ise BCC onayı almadan dijital varlık işlemleri yapamayacak. 26 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından, bu karar 20 gün sonra uygulamaya koyulacak.