• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kriptolar Yeni Güne Yeşil Grafiklerle Başladı!

bitcoin in son fiyati

Kripto para piyasalarında, verimli ve değer artışlarıyla başlayan Eylül ayında volatilite bir kez daha kendisini net şekilde gösterdi. 7 Eylül tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin 52 bin 900 dolar seviyesine kadar ulaştı. Mayıs ayında BTC 30 bin dolar seviyesine gerilediğinde, düşüşü 55 bin dolar seviyesinden başlatmıştı. Bu nedenle 7 Eylül tarihinde görülen fiyat seviyesi sonrası beklentiler de Mayıs ayındaki bu düşüş öncesi seviyeye yöneldi. BTC için beklentiler, yükselişin 55 bin dolar seviyesine doğru yöneleceği yönündeydi ancak BTC, bir kez daha sert düşüşler yaşadı. Kırmızı grafiklerle başlayan haftada, 23 Eylül Perşembe günü yeşil grafiklerle başladı. BTC’deki yükselişler, altcoin piyasasını da benzer şekilde etkiledi.

Piyasadaki Olumsuz Etkenlerin Etkisi Azaldı

btc yatirimi

Kripto para piyasalarında, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerini baskılayan haberlerin yoğunluğu ile sektörde aşağı yönlü bir eğilimin hakim olduğu görülüyordu. Hafta ortasında, bu baskılayıcı haberlerin yoğunluğunu ve etkilerini kaybetmeye başlaması ile birlikte piyasa güne yeşil grafiklerle giriş yaptı. Evergrande olayının etkisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yapacağı toplantı ve gelecek olan açıklamalar ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in açıklamaları gibi etkenler, piyasada olumsuz bir hava oluşturmuştu. Fakat 22 Eylül akşamı gerçekleştirilen Fed toplantısı sonrasında, piyasada kripto paralar yönlerini genel tabloda yukarı çevirdi. Bu da piyasada değer artışlarını tetikledi.

BTC ile Birlikte Altcoinler de Yükselişe Geçti

Lider Bitcoin, gelen değer artışları ile birlikte son 24 saatte kazancını %5 seviyesine çıkarmayı başardı. Son düşüşlerde 40 bin dolar seviyesinin de kısa süreli altına sarkan BTC, gelen yükselişler sonrası yeniden 42 bin dolar seviyesini üzerine çıkmayı başardı. Yazım sırasında BTC 43 bin 841 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’in son 24 saatte %5 seviyesinde değer artışı yaşaması, altcoin piyasasında da yükselişleri tetikledi. Üstelik birçok altcoin, bu süreçte BTC’den iyi bir performans ortaya koydu. Bu süreçte Ethereum (ETH) %15, Cardano (ADA) %10, Binance COin (BNB) %8, Polkadot (DOT) %15 ve Solana (SOL) da %13 oranında değer artışı yaşadı.

Analistler Piyasa Geleceği İçin Ne Düşünüyor?

btc yatirimi

Kripto para piyasaları, Eylül ayına her ne kadar güçlü giriş yapmış olsa da ilerleyen günlerde gelen değer kayıpları ve ardından gelen dengelenmeler ile birlikte, bu ayı nispeten sakin geçirdi. Analistler, Eylül ayındaki durgunluğun ardından Ekim ve Kasım aylarında yeni zirvelerin görülebileceğini iddia ediyor. Her ne kadar birçok analist bu yönde bir beklenti için de olsa da yaşanacak olan ciddi ve ani bir gelişmenin, piyasalarda olumsuz anlamda etkisini çok sert şekilde gösterebileceğini de hatırlamak gerekiyor. Öte yandan bazı analistler ise piyasaların şu sıralar ayılara teslim olduğunu ve gelen dönemsel yükselişlerin yatırımcıları yanıltmaması gerektiğini ifade ediyor. Yani uzman isimler ve sektör yorumcuları, piyasanın geleceği konusunda henüz bir fikir birliği sağlayamadı.