• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kriptolar Neden Düşüşe Geçti, Etkenler Ne?

nft token taraftar

Kripto para piyasaları son haftaya, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde sert düşüşlerle başladı. Geçtiğimiz günlerde 52 bin dolara kadar yükseldikten sonra, sert bir düşüşle 42 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC, gelen toparlanmalarla birlikte yeniden 45 bin dolar üzerini test etmeye başlamıştı. Ardından tekrar 48 bin dolar seviyesini zorlayan BTC, burada uzun soluklu kalamadı ve yeni hafta açılışında yeniden 45 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Hafta açılışını sert düşüşlerle yapan Bitcoin, gece saatlerinde düşüşlerine devam etti ve tekrar 42 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’deki sert düşüşler, benzer şekilde altcoinlerde de düşüşlere neden oldu. Analistler ve uzmanlar BTC’deki düşüşlerin arkasında 3 etken olduğunu düşünüyor.

Piyasada Neden Düşüşler Var?

ethereum fiyatlari

BTC yazım sırasında 42 bin 740 dolar seviyesinde işlem görüyor. Düşüşlerin görüldüğü 7 Eylül tarihinde BTC 52 bin 900 dolar seviyesine dokunmuştu. Yani BTC, yeni haftada bu seviyeden yaklaşık 10 bin dolar aşağıda işlem görmeye başladı. Analistler, bu geri çekilme ortamında yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini zira piyasada belirsizliklerin görüldüğünü ifade ediyor. Analistler ve uzmanlar, BTC’de yaşanan bu düşüşlerin ve piyasada görülen belirsizliklerin arkasında 3 temel etken olduğunu düşünüyor. Bu etkenler ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in bugün TSİ 19.00’da yapacağı açıklamalar, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve Evergrande olayı.

Gary Gensler’in Yapacağı Açıklama

Gelen son bilgilere göre SEC Başkanı Gary Gensler, 21 Eylül TSİ 19.00’da kripto paralar ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunacak. Twitter üzerinden açıklama yapacağını duyuran Gensler, daha önceki bir açıklamasında kripto paraların çoğunun menkul kıymet olduğunu ve bu varlıkların çeşitli düzenlemelere tabii tutulmaları gerektiğini ifade etmişti. Bu nedenle Gensler’in bugün yapacağı açıklamalar, kripto para piyasaları için çok büyük bir önem taşıyor.

Fed Toplantısı

Gensler’in yapacağı açıklamaların yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gerçekleştireceği para politika toplantısının, geleneksel ekonomi piyasalarında doların gidişatını etkilemesi bekleniyor. Toplantıdan çıkacak olan kararlara bağlı olarak dolar gibi, başta Bitcoin olmak üzere genel anlamda kripto para piyasalarının da etkilenmesi bekleniyor.

Evergrande Olayı

alt coin

Kripto para piyasalarında görülen sert düşüşlerin arkasında, uzmanlar son olarak en büyük etken olarak Çin’in dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin iflas ettiği iddialarının olduğunu düşünüyor. Evergrande’nin 300 milyar dolarlık borcunu ödeyememesi ve hatta çalışanlarından bile borç aldığı iddiaları, geleneksel piyasaları ciddi şekilde sarstı. Bu durum kripto para piyasalarında da etkisini gösterdi. Evergrande olayının bu kadar etkili olmasının bir diğer sebebi de insanların 2008 krizine benzer bir hava sezerek, olası bir finansal çöküş öncesi tüm paralarını nakde çevirmek istemiş olmaları olabilir.

Piyasada etkileri hissedilen bu faktörler ile birlikte Ethereum (ETH) %8 oranında, Cardano %6 oranında ve Solana (SOL) da %8 oranında düşüş yaşadı.