• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kriptolar Kızıla Boyandı! Peki Sebebi Ne?

altcoin fiyatlari

Kripto para piyasaları, yeni bir Covid-19 varyantı haberi ile dün kırmızıya boyandı. Çıkan Covid-19 varyantı haberleri, tüm piyasalarda endişeyi tetikledi ve endişelerle birlikte panik satışları geldi. Covid-19 varyantı ile birlikte bir FUD dalgası oluştu ve kripto para piyasası, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) izinde sert değer kayıpları yaşadı. Bu değer kayıplarına öncülük eden BTC 53 bin dolar seviyesindeki kritik bölgeye kadar indi. BBC tarafından aktarılan rapora göre söz konusu varyant Güney Afrika’da keşfedildi ve bilim insanları bu varyantı “şimdiye kadarki en ağır mutasyona uğramış versiyon” olarak tanımladı.

Covid-19 Varyantı Endişeleri Tetikledi

ethereum rekora kosuyor

BBC tarafından aktarılan endişe verici rapor, kripto para piyasalarında etkisini sert şekilde gösterdi. Ancak Covid-19 varyantı ile ilgili olarak net bir çerçeve çizilmedi ancak oluşan endişenin en büyük nedeni, varyantın güçlü olması nedeniyle aşıya karşı dirençli olabileceği ihtimali oldu. Güney Afrika Salgın Müdahale ve Yenilik Merkez Direktörü Profesör Tulio de Oliviera, konuya ilişkin olarak “Bu varyant kesinlikle bizleri şaşırttı. Evrim üzerinde büyük bir sıçrama ve beklediğimiz daha birçok mutasyon var.” ifadelerini dile getirdi.

Endişelerle Birlikte BTC 54 Bin Dolar Bandına Çekildi

Güney Afrika’dan gelen mutasyon haberleri, virüsün aşıya karşı dirençli olması, pandemiye yönelik atılan adımlar ile bugüne kadar gelinen noktanın etkisini kaybetme ihtimalinin bulunması ve yeniden karantinaların başlayabileceği ihtimalleri, piyasalarda varlıkların riske girmesine neden oldu. Yaşanan endişelerle birlikte Bitcoin hızlı bir düşüş yaşayarak 54 bin dolar civarına kadar indi.

200 Milyon Dolarlık BTC 12 Saatte Tasfiye Oldu

btc rekor

Bitcoin ortaya çıkan Covid-19 varyant endişeleri ile birlikte başlattığı düşüşler yaklaşık %7 oranında değer kaybetti. Sadece 12 saat içinde yaklaşık 200 milyon dolarlık Bitcoin’in tasfiye edilmesi de bu değer kayıplarını hızlandırdı. Düşüş öncesinde gelen hafif yükselişler ile Bitcoin 60 bin dolar direncini test etmeye başlamıştı ancak söz konusu endişeler, boğaların düşüşler karşısındaki mücadelesini zayıflattı. Piyasada birçok analist, bu ani düşüşler sonrası Bitcoin’in hangi yöne hareket edebileceğinin bir belirsizlik oluşturduğunu ifade ediyor. Ancak bazı yatırımcıların da bu düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirdiği de görülüyor. Yazım sırasında BTC 54 bin 337 dolar seviyesinde işlem görüyor.