• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto Piyasalarındaki Dev Vurgun Hakkında Binance’den Açıklama Geldi

piyasadaki son durumlar

Kısa süre önce Netflix üzerinde yayınlanan ve dünya genelinde bugüne kadar en çok izlenen yapımlar arasında yerini almayı başaran Squıd Game dizisi, elde edilen bu başarının hemen ardından popüler bir nesne haline dönüştü. Kripto piyasalarında da etkisi görülmeye başlayan dizinin tokeni SQUID ise yüzde 45 oranında bir yükseliş ve ardından düşüş ile dolandırıcılık iddiası ile gündeme geldi. Kripto piyasalarının dev borsası Binance ise söz konusu tokenin yaratıcılarına yönelik soruşturma başlattığını duyurdu.

SQUID projesinin arkasındaki isimleri araştıracağını açıklayan dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, yaşanan olayın ardından iki defa para çekme işlemlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Binance Sözcüsünden Dolandırıcılara Göz Dağı

altcoin fiyatlari

İşlem hacmine göre şuan için dünyanın en büyük kripto borsası olduğu belirtilen Binance, Smart Chain ağı üzerinden piyasaya çıkan SQUID tokeni hakkında soruşturma başlattı. Binance söcüzü Barrons, DeFİ alanında çok sık dolandırıcılık faaliyetlerinin yaşanmaya başladığını ifade ederek, söz konusu parayı geliştiren ve bağlantılı hesapların kara listeye alındığını belirtti.

SQUID dolandırıcılığının izlerinin silinmesine ilişkin Tornado Cash isimli bir sistem kullanıldığını ifade eden Binance sözcüsü, yetkililerin söz konusu fonları izlemeye aldıklarını belirtti. Geliştiricileri belli olmayan tokene karşı başlatılan çalışmalar sonrasında Binance dolandırıcılığın arkasında kimlerin odluğunu araştıracağının altını çizdi.

SQUID Token Dolandırıcılığı Nasıl Oldu?

altcoin fiyati

Piyasaya çıkmasının hemen ardından yüzde 110 seviyesinde bir değer kazanan SQUID token aniden değerini sıfırlamıştı. CMC üzerinde listelenmesinin ardından çok hızlı bir yükselişle ilerleyen SQUID, 29 Ekim’de tam olarak 2.2 milyar dolar işlem hacmine ulaşmıştı. Sosyal medya üzerinden bazı yatırımcıların SQUID token hakkında ürünlerini satamadıklarını açıklamalarının ardından 2 bin 800 dolar seviyelerinde işlem gören token aniden 0.0007926 dolar seviyesine çakılmıştı. Hemen ardından ise token 0,005 dolar seviyesine kadar indi.

Yüzde 99 seviyesinde bir düşüş yaşayarak dolandırıcılık iddialarının ortaya çıkmasına neden olan tokenin geliştiricilerinin ise kim olduğu bilinmiyor. Türkiye’de de bir hayli popüler olan dizinin tokenine Türk yatırımcıların da para aktardığı biliniyor.