• BITCOIN/TL
  2170307,543
  % 0,15
 • ETHEREUM/TL
  116919
  % 0,21
 • RIPPLE/TL
  16.07
  % 0,25
 • BITCOIN CASH/TL
  13821.76,634
  % -2,00
 • LITECOIN/TL
  2550.46
  % -1,91
 • COSMOS HUB/TL
  232.77
  % -0,41
 • CARDANO/TL
  13.45
  % -0,49
 • TETHER/TL
  32.69
  % -0,10

Kripto Paralar Adına Yeni Karar Resmi Gazete’de

Kripto Paralar Adına Yeni Karar Resmi Gazete’de

Kripto para birimlerine duyulan ilgi 2020 sonlarında artış göstermeye başladı. Birçok farklı etken bir araya gelerek başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para biriminin rekor fiyatlarına yükselmesini sağladı, bu yükselişler ise tüm dünyada kripto paralara duyulan ilginin artış göstermesini sağladı. Zincirleme bir etki ile artan kripto para benimsemesi, 2021 yılında zirve noktalarına ulaştı. Bu değer artışları ve kripto para popülaritesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en üst seviyelere çıktı. Ancak kripto paraların çok daha popüler hale gelmesi, istenmeyen türdeki haberlerin de gündeme daha sık gelmesine sebep oldu. Bu kapsamda ülkemizde son dönemlerde Thodex ve VeBitcoin gibi borsaların durumları gündeme geliyor.

Bazı yerli kripto para borsalarının “vurgun” iddiaları ile gündeme gelmesi, bazılarının iflaslarını açıklaması gibi durumlar piyasalarda gündeme gelmeye devam ederken, ülkemizde buradan yola çıkarak atılan kripto parlar ile ilgili düzenleme adımları da hız kazanmaya başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamalar, bu alanda atılan ya da atılacağı söylenen düzenleme adımları, yayınlanan yönetmelik kararları gibi gelişmeler, ülkemizde ekonomi yönetimlerinin kripto paralar ile yakından ilgilendiğini gösteriyor. Bu kapsamda 1 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığıyla yeni bir resmi belge yayımlandı. Artık yerli kripto para borsaları suç gelirlerinin aklanması konusunda sorumlu konumda yer alacak.

Kripto Para Borsalar Artık Suç Unsurlarında Sorumlu Konumda

turkey

1 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” resmi karar yayımlandı. Bahsi geçen karara artık kripto para borsaları da uymak durumunda ve borsalar, çeşitli suçlardan elde edilen gelirlerin aklanmasında ve teröre finansman sağlanması konusunda sorumlu konumda yer alacak. Ayrıca yapılan açıklamada, borsaların yanı sıra tasarruf finans şirketlerinin de terör finansmanı ve suç gelirlerinin aklanması konusunda sorumlu oldukları görülüyor. Yayımlanan kararda, yönetmelik hükümlerinin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği de belirtiliyor.

Türkiye Kripto Paraları Resmen Tanıyor

turkiye kripto para

Son günlerde ülkemizde kripto paralar ile ilgili olarak Thodex ve VeBitcoin olayları gündeme geliyor olsa da TCMB tarafından 16 Nisan tarihinde “Ödemelerde Kripto Varlıklarının Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” başlıklı bir yönetmelik yayımlanmıştı. Bazı aracıların kripto para çalışmaları engellenmiş ve alışverişlerde kripto para kullanılması yasaklanmış olsa da bu karar sonrası gelen yeni yönetmelik kararıyla birlikte, artık Türkiye’nin kripto para konusunda adımlarını hızlandırdığı ve kripto paraları resmen tanımaya başladığı görülüyor.