• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto Para Yatırımcı Sayısı 2021’de Artacak Mı?

Kripto Para Yatırımcı Sayısı 2021’de Artacak Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz yılın sonlarında başlattığı rallinin izleri 2021 yılında da devam etti ve birçok kişiye ralli devam edecek. Mart 2020 döneminde, tüm dünyada Covid-19 salgınının etkisini göstermeye başlaması, yıl içinde kurumsal yatırımcıların kripto paralara yatırım yapmaya başlaması, ödeme platformlarının sistemlerine kripto para seçeneklerini eklemesi gibi etkenler ile başlayan ilgi ve talep artışı, Aralık 2020’de Bitcoin’e rekor getirdi ve bu rekorun ardından kripto paraların benimsenmesi günden güne arttı. Yatırımcılar yoğun olarak ilk tercihlerini Bitcoin’den yana kullansa da genel olarak kripto paralar artık dünyanın dört bir yerinde milyonlarca insanın gündeminde.

Gemini Borsası Araştırma Raporunu Yayınladı

gemini nedir

Kripto paralara karşı duyulan ilginin artması ile birlikte bunun nerelere varacağı merak ediliyordu ve 2021 yılında ülkeler de kripto para alanında düzenleme, regülasyon, yasaklama veya kısıtlama gibi çalışmalar ile piyasalara el atmaya başladı. Bu adımlarla birlikte artık neredeyse herkesin gündeminde kripto paralar yer almaya başladı. Kripto paralara duyulan bu ilgi gün geçtikçe artmaya devam ederken, Tyler ve Cameron Wiklevoss’a ait olan kripto para borsası Gemini bir rapor yayınladı. “ABD’de Kripto Paranın Durumu Raporu” ismiyle yayınlanan raporda, ABD’deki kripto para piyasasında tüketici trendlerine ve ilgi alanlarına odaklanıldı.

Söz konusu araştırma raporu için, yıllık hane geliri 40 bin doların üzerinde olan 3 bin ABD vatandaşı mercek altına alındı. Rapora göre ABD’li yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi Bitcoin gibi kripto paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve kripto para yatırımı yapmak istiyor.

ABD’de 2021 Yılında Kripto Para İlgisi Arttı

Tyler ve Cameron Wiklevoss kardeşlere ait, dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan Gemini, ABD’deki kripto para piyasası tüketicileri adına bir araştırma raporu yayınladı. “ABD’de Kripto Paranın Durumu Raporu” isimli raporda, hane geliri en az 40 bin dolar olan, 18 ile 65 yaş aralığında 3 bin kişi katıldı. Araştırmaya göre ABD’li yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi Bitcoin gibi kripto paralara daha fazla yatırım yapmak ya da kripto paralar hakkında daha fazla bilgilenmek istiyor. Söz konusu rapor, 2021 yılı boyunca kripto para yatırımcı sayısında ve çeşitliliğinde ciddi artışların olduğunu gözler önüne seriyor.

ABD’de Kripto Para Yatırımcı Sayısının İki Katına Çıkması Bekleniyor

united states

Araştırmaya katılan 3 bin katılımcının %63’lük kesimi, kripto paralara ilgi duyduklarını, henüz kripto para sahibi olmasalar bile kripto paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da kripto para yatırımı yapmak istediklerini belirtti. Gemini borsası, bu araştırmadan yola çıkarak, ABD nüfusunun yaklaşık %14’ünün (21,2 milyon yetişkin) kripto para sahibi olduğunu ileri sürdü. Araştırmaya dahil olan katılımcıların %13’ünün bu yıl içinde kripto paralara sahip olmayı düşündüklerini belirtmesi üzerine, bu sayının da yıl içinde yaklaşık iki katına çıkması bekleniyor. Ayrıca kripto paralara ilgi duyduğunu ifade eden katılımcıların %53’ünü kadınlar oluşturdu.