• BITCOIN/TL
  2251367,237
  % 0,01
 • ETHEREUM/TL
  124582
  % 3,88
 • RIPPLE/TL
  16.98
  % -1,15
 • BITCOIN CASH/TL
  16308.35,174
  % 0,23
 • LITECOIN/TL
  2773.11
  % -0,55
 • COSMOS HUB/TL
  274.94
  % -1,71
 • CARDANO/TL
  15.51
  % -0,76
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,09

Kripto Para Satmak İçin Doğru Zaman Mı? Analist Açıkladı

Kripto Para Satmak İçin Doğru Zaman Mı? Analist Açıkladı

Kripto para piyasalarında, Mayıs ayındaki çöküşün ardından piyasalar Temmuz sonunda toparlanmalar göstermeye başladı. Bu toparlanmalarda, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yukarı yönlü hareket etmeye başlaması, altcoin pazarını da etkiledi ve altcoinlerde de benzer şekilde yükselişler görüldü. Söz konusu toparlanmalardan önce gelen çöküşte, kripto para sektörünün toplam piyasa değeri de çok ciddi ölçülerde düşüş yaşamıştı. Ancak Temmuz ayı sonlarından itibaren yukarı yönlü atakların görüldüğü kripto paralarda, toplam piyasa değeri de 2,23 trilyon dolar seviyesini aştı. Bu da yatırımcıların, piyasa bu seviyedeyken alım yapıp yapmama konusunda tedirginlik yaşamasına neden oluyor. Ünlü analist Lark Davis, bu konuda yatırımlara tavsiyelerde bulunuyor.

Davis, 2 Yıllık Hareketli Ortalama Çarpanını İşaret Ediyor

altcoin nedir

Kripto para piyasalarının en popüler analistlerinden biri olan Lark Davis, elde edilen kârın realize edilmesi konusunda yatırımcıların aceleci davranmaması gerektiğini ifade ediyor. Konuya ilişkin olarak fikirlerini desteklemek amacıyla bir grafik paylaşan Lark Davis, söz konusu grafikte 2 yıllık hareketli ortalama (MA) çarpanını işaret ediyor. Davis, bu grafikte son eren boğa koşularını işaret ediyor ve bu bölgede, boğa koşusunun bitişinden 3-4 hafta sonrasının satış yapmak için en uygun zaman olduğunu iddia ediyor. Lark Davis, bu konuda bir de “Puell Multiple” isimli başka bir metriğe daha dikkat çekiyor.

Analistin İşaret Ettiği Diğer Metrikler

Davis, Puell Multiple metriğinden yola çıkarak paylaştığı grafikte henüz kârın realize edilmesi için uygun konumun görülmediğini öne sürüyor. Yani Lark Davis, yatırımcılara henüz satış yapmamaları konusunda tavsiyede bulunuyor. Bir diğer yandan Lark Davis, Bitcoin Rainbow günlük grafiğini işaret ediyor. Önemli bir gösterge olan bu grafikte hala Bitcoin Rainbow’un “maksimum balon göstergesine”  girmediği görülüyor. Lark Davis’in açıklamalarına göre kripto para piyasasında hala yükseliş için bir alan bulunuyor. Tüm bu göstergelerin yanı sıra, net gerçekleşmemiş kâr-zarar tablosu da incelenen bir başka önemli gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Bu göstergeye göre, daha önceki tüm zirveler Euphoria bölgesindeki sıçramalarla gerçekleşti. Analist, o noktaya ulaşıldığında piyasadan çıkılması gerektiğini ifade ediyor.

Alım-Satım İçin Doğru Zaman Mı?

bnb coin

Lark Davis’in yorum ve analizlerinden yola çıkarak yatırımcılar için mevcut dönem her ne kadar alım yapma konusunda geri dursa da açıklamalar satış için de doğru zamanın olmadığını iddia ediyor. Zira Lark Davis, piyasanın yükselişi için hala alan olduğunu ve bu olası yükselişin gerçekleşeceğini düşünüyor. Zira kripto para piyasasında alım yaparak kâr elde etmek kadar, doğru zamanda satış yapmak da kazanç sağlamının en önemli anahtarlarından biri. Lark Davis ya da bir başka analistin tavsiye ve görüşlerine rağmen, piyasada her daim fiyat oynaklığı görülebileceğini, yatırımcıların her işlem öncesi çok dikkatli davranması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra lider kripto para birimi Bitcoin yazım sırasında 49 bin 455 dolar seviyesinde işlem görüyor ve 929,9 milyar dolarlık piyasa değerinde bulunuyor.