• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto Para Piyasalarında Kan Gövdeyi Götürüyor!

Kripto Para Piyasalarında Kan Gövdeyi Götürüyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta sonu düşüş eğilimine girerek piyasaları da aynı şekilde etkilemiş ve piyasalarda toplu halde kırmızı grafikler görülmeye başlanmıştı. Nisan ayı başlarında 64 bin 895 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, bu aşamanın ardından hedefine güçlü bir şekilde 65 bin doları koymuştu ancak bu rekordan sonra gelen hafif geri çekilmeler, 18 Nisan Pazar günü yerini çok daha sert geri çekilmelere bıraktı ve Bitcoin tüm zamanların rekorunun ardından 51 bin dolar bandına kadar geri çekilerek piyasalarda büyük bir endişe yarattı.

Bitcoin’deki Sert Düşüş ve Arkasındaki Olası Etken

bitcoin piyasasi

Bitcoin’in oluşturduğu endişe o tarihten bu yana kendisini koruyordu ancak Bitcoin’in toparlanma sinyalleri vermesi, yeni umutları da beraberinde getirmişti ki Bitcoin’in yeni günde 50 bin dolar seviyesinin altına sarkması, endişelerin daha fazla büyümesine yol açtı. Coinbase verilerine göre Bitcoin 49 bin dolar seviyesine kadar çekildi. Uzun süredir görülmeyen bu denli büyük bir düşüşün arkasında ne gibi etkenlerin olacağı merak ediliyor ve analistler bu büyük düşüşü yorumladı.

Piyasalarda, ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi ile ilgili olarak yapmış olduğu son açıklamaların, kripto para piyasalarında ve nispeten riskli olarak değerlendirilen piyasalarda düşüşe neden olduğu düşünülüyor. Düşüşün tam olarak Biden’ın konuşmaları sonrasında ve ilk olarak ABD piyasalarında başlamış olması, bu durumu kanıtlar nitelikte. Joe Biden, yaptığı konuşmada zenginlerden alınan vergiyi %100’e kadar çıkaracağını dile getirdi ve bu durum, yatırımcıların ellerindeki kripto paraları hızlı şekilde satmasına neden olmuş olabilir.

24 Saatte 3,5 Milyar Dolarlık Tasfiye

Piyasalarda 22 Nisan gecesinde başlayan ve 23 Nisan sabahında devam eden sert düşüşler birçok yatırımcının haliyle büyük zararlar etmesine yol açtı. Ayrıca Bybt verilerine göre son 24 saat içinde 3,5 milyar dolarlık vadeli işlem likidasyon yaşadı. Likidasyon yaşayan işlemlerin 1,21 milyar dolarlık bölümünün tek başına Bitcoin oluşturuyor. Öte yandan bu likidasyonda 623 milyon dolarlık Ethereum (ETH), 370 milyon dolarlık Ripple (XRP) ve 233 milyon dolarlık Dogecoin (DOGE) pozisyonunun tasfiye olduğu görülüyor. Geçtiğimiz hafta gelen rekorlar sonrası 2 trilyon doları aşan kripto para sektörünün toplam piyasa değeri de yeniden 1,893 trilyon dolara geriledi.

Top 10’da Düşüşlere En Çok Direnen, Ethereum Oldu

ethereum dusuyor mu

Kripto para sektörünün toplam piyasa değeri 1,893 trilyon dolara kadar gerilerken, büyük değer kayıpları yaşayan Bitcoin’in piyasa değeri de 1 trilyon doların altına sarktı ve 933 milyar dolara çekildi. Piyasa değeri bakımından büyük 10 kripto para birimine bakıldığında, en sert düşüşlerde ilk sırada %23,6 ile Dogecoin ve ikinci sırada %16 ile XRP olduğu görülüyor. Yaşanan değer kayıpları karşısında en çok direnç gösteren ise %4,6 oranındaki düşüşle Ethereum oldu.