• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto Para Piyasalarında İbre Yukarı Döndü

Kripto Para Piyasalarında İbre Yukarı Döndü

Kripto para piyasaları Kasım ayı genelinde görülen düşüş eğilimi ve yatay seyrin ardından Aralık ayında da düşüş eğilimindeki hareketlerini korudu. Aralık ayının ortasına kadar düşüş eğiliminde seyreden kripto para piyasaları, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketlerine genel tabloda paralel hareketlerini sürdürüyor. 4 Aralık tarihinde 42 bin dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, bu tarihten itibaren toparlanarak 50 bin dolar seviyesi için fiyat mücadelesi sergilemeye başladı. Gelen toparlanmalar daha sonra dönemsel olarak yerini yüne düşüşlere bıraktı ve piyasada volatilite bir kez daha kendisini göstermeye başladı. Bu volatil ortamda 15 Aralık akşamında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı sonrası BTC ibreyi yukarı çevirdi.

Bitcoin (BTC)

btc piyasasi

Lider kripto para birimi Bitcoin, Fed’in faiz kararı öncesinde 46 bin dolar bandında işlem görüyordu. Gözlerin çevrildiği Fed toplantısında faiz, daha önce de Fed’den gelen açıklamalar doğrultusunda beklentiler içinde sabit bırakıldı. Fed’in faiz kararını açıklaması ile birlikte Bitcoin, 46 bin dolar bandından başlattığı yükselişlerinde ilk olarak 48 bin 700 dolar bölgesine dokundu ve ardından 49 bin dolar seviyesini de aştı.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in Fed’in politika faizini 0 ile 0,25 aralığında sabit bırakması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın kripto paralar hakkında nispeten olumlu konuşması ile birlikte yükselişe geçmesi, genel anlamda kripto para piyasalarının da yukarı yönlü harekete geçmesini sağladı. Bu süreçte Bitcoin’e paralel hareket eden lider altcoin Ethereum (ETH) da bir süredir altında kaldığı kritik 4 bin dolar seviyesinin de üzerine çıktı. Bitcoin’in yeni güne girilirken 49 bin dolar seviyesinden sonra hafif geri çekilme yaşaması, Ethereum’a ise benzer şekilde yansımadı ve ETH yükselişini nispeten korumayı başardı.

Altcoinlerde Değer Artışları

webio nedir

Piyasa değeri ile ilk 10 kripto para birimi arasında bu süreçte en fazla değer artışı yaşayan ise Avalanche (AVAX) oldu. Son 24 saatte AVAX %14,59 oranda değer artışı yaşadı ve listede onu Solana (SOL) takip etti. SOL ise bu süreçte %9,44 oranda değer artışı yaşadı. Öte yandan Cardano (ADA) %4,38 ve Polkadot (DOT) da %3,83 oranda değer artışı ile karşılaştı.