• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kripto İlgisi 2021’de Twitter’da da Kendisini Gösterdi

Bullish borsasi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 14 Nisan 2021 tarihinde 64 bin 890 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bitcoin’in kırdığı bu rekor, beraberinde kripto para piyasalarına karşı genel anlamda gelen büyük ilgi artışının bir sonucu olarak kabul ediliyor. Zira Aralık 2020’de BTC 20 bin dolar barajını aştı ve piyasalar genel anlamda büyük bir ralli içine girdi. Bu ralli sırasında aylar boyunca sektöre milyonlarca yeni yatırımcı dahil oldu ve kripto para piyasaları öngörülemez şekilde büyümeler elde etti. Gelen kripto para ilgisi, kendisini her alanda gösterdiği gibi sosyal medya paylaşımlarında da gösterdi. 2021 yılında, Twitter’da finans ve kripto paralar ile ilgili paylaşılan tweet sayılarında muazzam bir artış yaşandı.

Finans ve Kriptolar Twitter’ın Gündeminde

btc yatirimi

Pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılar ve bu sıkıntıların küresel çaplarda görülmesi, kripto paralara ve ekonomiye olan ilgiyi de küresel çapta arttırdı. Gelen ilgi artışı ile birlikte, Twitter üzerinden yapılan finans paylaşımlarında da artış yaşandı. Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda, finans ve kripto paralar ile ilgili konuşmalar günden güne artış göstermeye devam ediyor. Bu alanlar, 2021 yılında Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girmeyi başardı.

Finansla İlgili Paylaşımlarda Patlama Yaşandı

Twitter, insanların kripto paralar ve finans ile ilgili konuşmalarındaki artışı fark etti ve bir araştırma yapmak üzere kolları sıvadı. Bununla birlikte Twitter; Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya’daki finans ile ilgili paylaşımları analiz edebilmek için Sprakler ve Brandwatch ile bir ortaklık kurdu. Twitter’ın yaptığı açıklamalara göre Mayıs 2021 döneminde Twitter’da Avrupa genelinde, kripto paralar ve finans ile ilgili yapılan paylaşımların sayısı 1,3 milyona ulaştı. Bu sayı, Ocak 2019 döneminde 690 bin seviyesinde kalmıştı. 2021 yılının bitmesine 3 aydan daha uzun bir süre var ve bu süreçte paylaşımların daha da artması bekleniyor.

Kriptolar Hakkında İnsanlar Ne Kadar Bilgi Sahibi?

bitcoin in son fiyati

Finans ile ilgili yapılan paylaşımların artmasında en büyük pay sahibinin, 2021 yılında artan kripto para ilgisi olduğu düşünülüyor. Zira tek başına kripto paralar ile ilgili Twitter’da yapılan paylaşımların sayısı, bir önceki yıla göre %42 oranında artış gösterdi. Avrupa bölgesinde, Twitter’da finans ile ilgili atılan tweet’lerin %34’lük kısmında, kripto paralara da yer verildi. Avrupa bölgesinde, Twitter kullanıcılarının da farklı kripto paralar konusunda bilgi sahibi oldukları ortaya çıktı. Buna göre kullanıcıların:

 • %87’si Bitcoin (BTC) ile ilgili,
 • %41’i Ethereum (ETH) ile ilgili,
 • %38’i Dogecoin (DOGE) ile ilgili,
 • %40’ı Coinbase ve eToro gibi platformlarla ilgili bilgi sahibi.

Paylaşılan verilere göre kripto para birimlerine yatırım yapan insanların %72’si, küresel pandemi devam ederken bu varlıklara daha fazla yatırım yaptıklarını belirtti. Kripto paralara karşı artan ilgiden, markaların da bu alandan paylarını aldıkları görülüyor.