• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kavcıoğlu Kripto Para Düzenleme Adımlarını Anlattı

Kavcıoğlu Kripto Para Düzenleme Adımlarını Anlattı

Tüm dünyada kripto paralara duyulan ilgi, 2020 sonlarında ve 2021 yılında hızla artış gösterdi. Türkiye’de duyulan ilgi ise hiç beklenmedik seviyelere kadar ulaştı. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından 74 ülkeyi kapsayan araştırmada, Türkiye nüfusunun %16’sının kripto para kullandığı ve bu istatistik ile Türkiye’nin Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü en çok kripto para kullanan ülke olduğu ortaya çıkmıştı. Türkiye’deki kripto para ilgisini gözler önüne seren bu çalışmaların ve istatistiklerin ardından, beklendiği gibi kripto para piyasalarına yönelik düzenleme adımları da gelmeye başladı. Bunun için Türkiye’de Dijital Dönüşüm Ofisi kuruldu ve merkez bankası dijital parası (CBDC) altyapı çalışmalarının 2021 sonunda tamamlanacağını belirten ekonomik reform takvimi yayınlandı.

Öte yandan Türkiye’de kripto paralara ilişkin en önemli adım ise 16 Nisan tarihinde atıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, “kripto varlıklar ile ödeme yasağını” içeren yönetmelik kararı açıklandı.

Kavcıoğlu Ortak Yayında Konuştu

kripto para aciklamasi

Karar sonrası geçtiğimiz hafta, birçok yerli kripto para borsasının ismi çeşitli iddialar ile gündeme geldi ve Türkiye’deki en önemli gündem kısa sürede “kripto paralar” oldu. Yerli kripto para piyasalarında yaşanan bu gelişmelerin ardından, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 23 Nisan tarihinde CNN Türk, TRT Haber ve A Haber ortak yayınına konuk oldu. Kavcıoğlu, TCMB tarafından açıklanan yönetmelik kararına açıklık getirdi ve Türkiye’de kripto para alanında atılacak olan adımları anlattı.

Kavcıoğlu “Kripto Para İle Ödeme” Kararına Açıklık Getirdi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’de kripto para sektöründe, düzenleyicilere asıl endişe veren durumun Türkiye’den ABD’ye ve Avrupa bölgesine giden para trafiğinin olduğunu dile getirdi. Kavcıoğlu konuşmasında 16 Nisan tarihinde açıklanan yönetmelik kararına açıklık getirdi. Kavcıoğlu açıklamasında, kripto paraların bir “para yerine bir ödeme aracı olarak kullanılmasının” yasaklandığını, TCMB’nin kripto para alım satımı yapan platformlara para aktarmayı yasaklamadığını, bunun sadece bankalar aracılığı ile yapılabilmesini zorunlu hale getirdiklerini ifade etti. Kavcıoğlu bunun nedeninin ise ödeme kuruluşlarının yeterince sağlam altyapıya sahip olmaması ve düzenleyicilerin inceleme ve takip şansının olmayışı olduğunu söyledi.

Kripto Para Düzenleme Çalışmalarında Neler Yapılacak?

kripto para

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, açıklamalarında Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde BDDK, SPK, MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kuruluşların daha geniş çaplı çalışmalar ve düzenlemeler üzerine adım atmaya başladığını, bu alanda konuya ilişkin olarak 2 hafta içinde adım atılacağını dile getirdi. Kripto para alanında 2 hafta içinde düzenleme yapılacağını ifade eden Kavcıoğlu, bu konuda önceliğin “tanımlama eksikliğini gidermek” ve “hangi kuruluşların yetki alanına girdiklerini belirlemek” olduğunu ifade etti.