• BITCOIN/TL
  2147882,296
  % 2,56
 • ETHEREUM/TL
  114521
  % 2,06
 • RIPPLE/TL
  19.23
  % 8,86
 • BITCOIN CASH/TL
  12868.52,726
  % 0,78
 • LITECOIN/TL
  2409.94
  % 2,77
 • COSMOS HUB/TL
  215.75
  % 3,37
 • CARDANO/TL
  14.58
  % 1,53
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,33

İngiltere’den “Zehir” Gibi Kripto Açıklaması

İngiltere’den “Zehir” Gibi Kripto Açıklaması

Kripto para piyasaları 2021 yılında çok hızlı bir büyüme elde edince bu durum hem bireysel yatırımcıların hem kurumsal yatırımcıların hem de devletlerin ilgisini çekti. Yatırımcılar bu alan akın akın girmeye başlarken, hükümetler ise kripto para alanının kontrol edilmesi, bu alanın düzenlenmesi için çalışmalara başladı ya da halihazırda var olan çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Hükümetlerin kripto para alanına yönelik çalışmaları devam ederken bu alanda en olumsuz adımları Çin hükümeti attı. Kripto paraları tümden yasaklayan Çin’in ardından, bazı farklı ülkelerde de kripto paralara karşıt açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu olumsuz açıklamalara bir yenisini bu kez İngiltere ekledi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bir kez daha kripto paralarla ilgili sert konuştu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları

altcoin fiyatlari

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey daha önce de birçok kez kripto paralar ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulunarak dikkatleri çekmişti. Daha önce sert açıklamalarla dikkat çeken Bailey, bu kez bir açıklamadan çok bir çağrıda bulunarak dikkat çekti. Andrew Bailey “Kripto paralara yatırım yapan insanlar tüm parasını kaybedebilir. Özellikle finans kurumlarının kripto varlıklara karşı daha temkinli yaklaşması gerekiyor.” sözlerine yer verdi. Ayrıca kriptolara karşı Merkez Bankası’ndan gelen bu sert açıklamaların yanı sıra İngiltere’nin önde gelen bazı finans kuruluşları da kripto varlıklara karşı olumsuz pozisyonlar almaya devam ediyor.

Kriptolar İngiltere İçin Artık Hassas Bölgede

Kasım ayında İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalarda kripto varlıkların risk teşkil eden noktalara geldiği ifade edilmişti. Bu açıklamalar sonrası gelen yeni açıklama da göz önünde bulundurulduğunda artık İngiltere için kripto paraların hassas bölgelere geldiği görülüyor. Geçtiğimiz ay BBC’ye açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Cunliffe, regülasyonlar konusunda uyarılarda bulunmuştu ve o dönem kriptoların toplam piyasa değeri 3 trilyon dolara yaklaşmıştı. Ancak aradan geçen süreçte bu değerin 800 milyar dolarlık bölümü silindi.

Çin ve İngiltere’de Kripto Paralar

cin kripto para tutumu

Dünyanın hemen hemen her noktasında kripto para alanının düzenlenmesi için devletler çalışmalarına devam ediyor. Ancak Çin ve İngiltere bu noktada düzenlemelerin ötesine geçmek ve kripto ekosistemini tamamen sınırlandırmak ve hatta yok etmek üzere hareket etmeyi düşünüyor.