• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

İngiltere Kripto Para Tedbirlerini Artırmaya Yöneliyor

altcoin fiyatlari

Kripto para piyasaları 2021 genelinde sert büyümelere sahne oldu ve gelen bu sert büyümelerde, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) elde ettiği devasa yükselişlere birçok altcoinin de eşlik etmesi etkisini gösterdi. Bitcoin ve genel olarak altcoinlerin ciddi değer artışları ile büyüyen kripto para piyasaları, Mayıs ayında Çin’in kripto paralara yönelik yasaklama adımları atmaya başlaması ile ciddi bir çöküş yaşadı. Gelen bu yasaklamalar sonrasında piyasalar darbe aldı ve bu darbenin izleri uzun bir sürede ancak silinebildi. Ülkelerin kripto paralara yönelik yasaklama adımları atması ya da bunun sinyallerini vermesi, piyasalar adına olumsuz gelişmeler olarak kaydedilmeye devam ederken bu yönde bir sinyal bir kez daha İngiltere’den geldi.

İngiltere’de Kripto Para Düzenlemeleri Sıkılaşıyor

altcoinler artiyor mu

Kripto paralar konusunda son dönemlerde oldukça sert yaptırımların uygulanmaya başladığı İngiltere’de, artık metro ve otobüs duraklarındaki kripto para reklamları bile kaldırılmaya başlanmıştı. Oldukça sert yaptırımlar peş peşe gelmeye devam ederken, İngiltere’de merkez bankasının bu yaptırımları daha da sertleştirmek istediği öğrenildi. İngiltere’de bir kurum yetkilisi yakın tarihli bir röportajında “Merkez bankaları arasındaki koordinasyon artacak. Bunun altında da kripto varlıklar konusunda bilgi edinememe durumu bulunuyor” dedi.

BoE Daha Sert Adımlar Atmaya Hazırlanıyor

Birçok ülkede kripto paralara yönelik sert regülasyon kararlarının alınması ve hatta mümkün olduğunca yasaklanması için adımlar atılmaya devam ediyor. Bu ülkelerden biri olan İngiltere’de de kripto paralar olumsuz koşullarda gündeme geliyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Finansal İstikrar Stratejisi ve Risk Birimi Baş Yöneticisi Sarah Breeden, The Times gazetesine bir röportaj verdi. Breeden, BoE’nin kripto paralara yönelik daha sert adımlar atmaya hazırlandığını ifade etti.

Breeden: Merkez Bankalarının Birlikte Çalışması Gerekiyor

piyasadaki son durumlar

Sarah Breeden söz konusu röportajında merkez bankalarının birbirleri ile olan iletişimi ve işbirliklerini arttıracağını belirtti ve “Bu tek başına Birleşik Krallık’ın çözebileceği bir durum değil. Kripto paralar hakkında yeterli bilgi elde edilemiyor. Kurumların birlikte çalışması gerekiyor” sözlerini dile getirdi. Sarah Breeden’in söz konusu açıklamalarından yaklaşık bir hafta önce BoE de finansal istikrar raporu yayınlamıştı. Bu raporda BoE, risk yönetimlerinin arttırılacağını, sürdürülebilir inovasyon ortamının ve daha geniş kapsamda güvenin sağlanacağını belirtmişti.