• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hollanda’da Suçlulardan Alınan Kripto Paralarda Artış

hollanda kripto para

Dünyanın her bir noktasında 2021 yılında kripto paralara karşı duyulan ilgi büyük bir artış gösterdi. Yatırımcılar birçok etken ile kripto para piyasasına adım attı. Yatırımcıların yoğun olarak kripto para piyasalarına girmesinde ise kripto paralardan kısa vadede ciddi kazançlar elde edildiğinin fark edilmesi büyük oranda etkiye sahip. Ancak piyasaların risk barındırdığı bir gerçek ve özellikle kripto paralarda volatilite riski, diğer piyasalardaki finansal varlıklara oranla daha yüksek.

Fakat buna rağmen yatırımcılar bu riski de göz önünde bulundurarak kripto para sektörüne adım atabiliyor. Yatırımcılar yoğun ilgi ile girdiği bu alandan, sadece yatırımcılar değil dolandırıcılar da yararlanmak istiyor. Bu kapsamda bugüne kadar birçok kripto para dolandırıcılığı görüldüğü gibi, kripto paraların suç faaliyetlerinde kullanıldığı durumlar da ortaya çıkmıştı.

Hollanda yetkilileri de buradan yola çıkarak, suçlulardan kripto paraları toplamaya başladı. Yetkililer bu işlemde yalnızca kripto paralara değil, nakit paralara da el koyuyor. 2020 yılı boyunca Hollandalı yetkililer 303 milyon Euro değerinde kripto para ve nakit paraya el koydu. Bu miktar, el koyulan kripto paralar adına, 2019 yılında el konulan miktara göre 8 katlık bir artışa işaret ediyor. Hollanda Kamu Savcılığı Servisi tarafından yürütülen soruşturmalarda, böylece bir önceki yıldan yaklaşık 45 milyon Euro’dan fazla paraya el konulduğu ortaya çıktı.

El Koyulan Kripto Paralarda 8 Katlık Artış

el koyulan kripto paralar

Yıl boyunca yürütülen soruşturmaların sonunda Hollanda’da bir önceki yıldan 45 milyon Euro daha fazlaya paraya el koyuldu. Ayrıca toplamda el koyulan 3030 milyon Euro’nun yanı sıra, diğer ülkeler ile yapılan işbirlikleri kapsamında da 184 milyon Euro’ya el koyuldu. 2019 yılında yapılan operasyonlarda, toplamda 1,1 milyon Euro değerinde kripto paralara el koyulmuştu. Ancak 2020 yılında yapılan operasyonlarda el koyulan paraların 8,2 milyon Euro’luk bölümünün kripto paralardan oluştuğu açıklandı.

Öte yandan kara para aklama davalarına bakan Savcı Anita van Dis, kripto paraların kötü amaçlar ile kullanımında ciddi artışlar yaşandığını ifade etti. Ayrıca el koyulan nakit para miktarı 2019 yılında 61 milyon Euro iken, 2020 yılında bu miktar 103 milyon Euro oldu.

El Koyulan Paralar Kısa Sürede Euro’ya Dönüştürülüyor

kripto para euro

Hollanda’da suçlulardan alınan kripto paraların, en kısa sürede Euro’ya dönüştürüldüğü açıklandı. Kamu Savcılığı Servisi kripto para danışmanı Reiner Bredenood NLTimes’a konuya ilişkin olarak bir açıklamada bulundu. Bredenood açıklamasında “Bazı ülkeler kripto paraları mahkeme kararı alınıncaya kadar tutuyor ancak biz suç faaliyetlerindeki varlıklar üstünden spekülasyonda bulunuyormuş gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz” dedi.