• BITCOIN/TL
  2131657,221
  % 1,04
 • ETHEREUM/TL
  115469
  % 0,09
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,12
 • BITCOIN CASH/TL
  12865.92,630
  % 1,73
 • LITECOIN/TL
  2455.77
  % 1,76
 • COSMOS HUB/TL
  227.45
  % 1,32
 • CARDANO/TL
  12.7
  % 1,07
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,90

Hindistan’da “Kripto Para” Kararı Verildi

Hindistan’da “Kripto Para” Kararı Verildi

Kripto para piyasaları, 2021 yılında muazzam değer artışları ile karşılaştı ve Bitcoin’in (BTC) Aralık 2020’de başlattığı büyük ralli, 2021 yılının Mayıs ortalarına kadar devam etti. Bu süreçte Bitcoin öncülüğünde neredeyse tüm altcoinler de uzun bir yükseliş serüveni yaşadı ancak Mayıs ayında Çin’den gelen yasaklama ve kısıtlama haberleri piyasalara sert bir darbe vurdu. Çin’de başta kripto para madencilerine yönelik olmak üzere genel olarak kripto paralara karşı başlatılan savaş ile birlikte gelen darbelerin ardından, başka ülkelerden de benzer hamlelerin gelebileceği endişesi gündeme gelmeye başladı. Bu noktada kripto paraları yasaklamaya en yakın olarak gösterilen Hindistan’da kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağına ilişkin önemli kararlar alındı.

Hindistan’da Gündem Yasaklar Değil, Düzenlemeler

altcoinler haftaya nasil basladi

Geçtiğimiz haftalarda 2 parlamentolu sistemde alt meclise kripto paraların yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısının sunulduğu haberleri ile birlikte Hindistan’da yerel olarak kripto para fiyatlarında sert düşüşler yaşanmıştı. Ancak daha sonra bu yasaklama önerisinin aslında düzenleme önerisi olduğu haberleri gündeme gelmişti. Yerel medya kanallarından gelen bilgilerde, Hindistan’da kripto paraların yasaklamalara değil, sert düzenlemelere tabi tutulacağı ifade edilmişti. Piyasaların yakından takip ettiği, 2021 başlarından bu yana kripto paralar konusunda kararsız olan Hindistan’da bu alan yönelik önemli adımlar atıldı.

Hindistan’daki Düzenlemelerin İçeriği Ne Olacak?

Hindistan yerel basınında yer alan haberlere göre Hindistan hükümeti kripto paraları tamamen yasaklamak için bir adım atmayacak ancak hükümet, beklendiği gibi kripto para sektörünü düzenleyecek. Hindistan merkezli haber kuruluşu NDTV tarafından 2 Aralık tarihinde verilen bir habere göre Hindistan hükümeti tarafından önerilen kripto para yasa tasarısı ile ilgili bir kabine notunun ayrıntılarına ulaşıldı. NDTV muhabiri Sunil Prabhu bu notun, yerel kripto para borsalarının düzenlenmelerini denetleyen Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu  (SEBI) ile kripto para birimlerini düzenleme önerilerini içerdiğini belirtti.

Kripto Yatırımcıları Ne Yapacak?

btc rekor

Muhabir Sunil Prabhu tarafından aktarılan bilgiye göre Hindistan’da yatırımcılara kripto varlıklarını beyan etmeleri için bir süre tanınacak ve daha sonrasında da yatırımcıların kripto varlıklarını SEBI tarafından düzenlenmiş olan kripto para borsalarına aktarmaları gerekecek. Bu adım ile Hindistan’da özel kripto para cüzdanlarının yasaklanabileceği ihtimali gündeme geliyor.