• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hafta Düşüşle Başladı! BTC, ETH ve XRP Ne Durumda?

Hafta Düşüşle Başladı! BTC, ETH ve XRP Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve beraberinde genel anlamda altcoin piyasası, haftalardır volatil hareketlerle grafikler çiziyor. Mayıs ayı ortalarında BTC, 55 bin dolar bandından başlattığı düşüşlerde 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC’nin yaklaşık %50 oranında değer kaybetmesi ile birlikte neredeyse tüm altcoinler de %50 civarında değer kayıplarıyla karşılaştı. Mayıs ayında gelen bu çöküş sonrası, Haziran ayı da benzer şekilde düşüş eğiliminde geçti ve bu düşüşlerin etkileri ancak Temmuz sonlarında silinmeye başladı. Bu kez Ağustos ayında piyasalar toparlanma evrelerine girdi ve Eylül ayı da kripto para birimleri için oldukça verimli başladı. Ancak kriptoların volatil yapıları Eylül ayında da kendisini göstermeye başladı.

Kriptolar Haftaya Düşüşlerle Başladı

Bullish borsasi

Eylül ayında, yeni hafta açılışında başta Bitcoin olmak üzere, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminin çoğunun düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Hafta açılışında en büyük 10 kripto paranın çoğunun kırmızı bölgelerde hareket etmesiyle birlikte, yatırımcılar ilerleyen dönemlerde neler olabileceğine ilişkin analist yorumlarını değerlendirmeye başladı. Piyasada ilerleyen süreçlerde görülebilecek süreçlere yönelik, piyasaların ünlü analisti Denys Serhiichuk yorumlarını dile getirdi.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, son günde %1,90 oranında değer kaybı yaşadı. 19-20 Eylül açılış saatlerini kapsayan 24 saatlik süreçte ise BTC, %4 oranında değer kaybetti. Öte yandan Bitcoin’deki değer kaybı, son 1 haftalık süreçte %3 oranında kaydedildi. Bu süreçte BTC, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasında en az değer kaybeden kripto para oldu. Hafta açılışında 45 bin dolar seviyesine kadar inen ve ardından hafif toparlanmalar gösteren BTC için analistler, 46 bin 500 dolar ile 48 bin 500 dolar arasında yaşanabilecek yukarı yönlü bir kırılmanın, fiyatı yeniden 50 bin dolar seviyesine çıkarabileceğini dile getiriyor. Yazım sırasında BTC 45 bin 627 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Ethereum (ETH)

Lider altcoin Ethereum (ETH) da Bitcoin’deki düşüşlere paralel bir grafik çizdi ve açılış saatlerini kapsayan son 24 saatlik süreçte %4,32 oranında değer kaybı yaşadı. Analistler, Ethereum’un 3 bin 500 dolar üzerinde sabitlenemediğini ve bu nedenle de Bitcoin’den daha yüksek oranda değer kaybettiğini belirtiyor. Analistler, ETH için 3 bin 200 dolarlık likidite bölgesinin testiyle birlikte olası bir fiyat hareketinde potansiyel bir geri dönüşün görülebileceğini ifade ediyor. Yazım sırasında Ethereum 3 bin 183 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Ripple (XRP)

xrp nedir

Bitcoin ve Ethereum’a paralel olarak son 24 saatlik süreçte düşüş yaşayan bir diğer altcoin Ripple (XRP) oldu. Ancak analistler, XRP’nin Bitcoin’e benzer şekilde hareket ettiğini, çünkü her iki varlıkta da ne satıcıların ne de alıcıların hakimiyeti ellerine alamadıklarını ifade ediyor. Ancak analistler yine de XRP’de 1 dolar seviyesinin aşılması durumunda boğaların gücü tekrar eline geçirebileceğini iddia ediyor. Yazım sırasında XRP 0,98301 dolar seviyesinde işlem görüyordu.