• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Guggenheim CIO’sundan Çarpıcı BTC Tahmini

btc yorumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sert fiyat hareketlilikleri yaşadığında, piyasalarda Bitcoin ile ilgili tartışmalı fikirler de gündeme geliyor. Bitcoin sert yükselişler yaşadığında, genellikle gündeme yüksek fiyat öngörülerini içeren analist tahminleri gelirken, Bitcoin fiyatında sert düşüşler yaşandığında da Bitcoin fiyatının daha fazla düşüş yaşayacağına yönelik tahminler gündeme geliyor. Bitcoin, geçtiğimiz hafta arasında çok sert fiyat düzeltmeleri yaşadı ve tahminler konusundaki gelenek kendisini bir kez daha gösterdi. Bu kez de dev yatırım firması Guggenheim’ın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, Bitcoin’in daha büyük düşüşler yaşayacağı tahminiyle gündeme geldi.

Bitcoin (BTC) ve 20 Bin Dolar Barajı

btc nedir

Lider kripto para birimi Bitcoin, 2017 yılında piyasalarda sadece bireysel yatırımcıların katılımı ile 20 bin dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. O dönemde Bitcoin’in 20 bin dolar fiyatına ulaşması, piyasalarda beklenmeyen büyük bir adım olarak görülmüştü. Bu rekorun ardından Bitcoin, kademeli olarak düşüşe geçti ve bu düşüşlerin ardından 2020 yılına kadar bir daha 20 bin dolar seviyesini göremedi. Mart 2020 döneminde, Covid-19 salgınının dünyada etkisini göstermeye başlaması ile birlikte çöküşe geçen Bitcoin, o dönemde 3 bin 700 dolar bandına kadar gerileyerek dip noktasını da görmüş oldu. Sonrasında salgın yatırımcılar üzerindeki enflasyon endişelerini artırdı ve bu durum Bitcoin taleplerine yansıdı. Bu aşamadan sonra Bitcoin, birçok etkenin bir araya gelmesi ile birlikte 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını geçerek 3 yıldır beklenen rekorunu tazeledi.

Minerd Bitcoin’in Çakılacağını Düşünüyor

Aralık 2020’de gelen rekorun ardından Bitcoin kademeli olarak yükselişlerine devam etti ve 2021 yılında 4 kez tüm zamanların rekorunu tazeledi. Son olarak 4 Nisan tarihinde 64 bin 895 dolar ile zirvesini belirleyen Bitcoin, geçtiğimiz Pazar günü büyük bir fiyat düzeltmesi yaşayarak 51 bin dolar bandına kadar geriledi. Büyük kayıpların yaşandığı bu geri çekilme piyasalarda endişeleri de körükledi. Artan endişeleri, Guggenheim CIO’su Scott Minerd, dile getirdiği fiyat tahminleri ile daha da alevlendirdi. Minerd’a göre Bitcoin, 20 bin dolara çakılacak.

Minerd: “Benzer Düzeltmeleri Daha Önce Gördük”

bitcoin fiyatlari

20 Nisan tarihinde CNBC ile bir pöportaj gerçekleştiren Scott Minerd, daha önce de dile getirdiği 20 bin dolar uyarısına benzer açıklamalarda bulundu. Minerd, olası bir fiyat düzeltmesinde Bitcoin’in değerinin yarısını kaybedebileceğini savundu. Minerd açıklamasında “Bitcoin’in kısa vadede sergilediği büyük fiyat hareketini göz önüne alırsak, daha büyük bir düzletme yaşayacağımızı düşünüyorum.” sözlerini dile getirdi.

2021 yılındaki boğa koşusunun son düzletmesinde Bitcoin 51 bin dolar bandına kadar geriledikten sonra toparlanarak yeniden 55 bin dolara kadar yükseldi. Minerd, Ocak 2021 döneminde Bitcoin’in 20 bin dolara kadar gerileyeceğini söylemişti. Ünlü CIO’ya göre bu durum, piyasa döngülerinin normal bir aşaması. Bu düzeltmeye rağmen Minerd uzun vadede Bitcoin tahmininin hala 400 bin dolar olduğunu da yineledi. Minerd “Bitcoin’in yüzde 50 düzeltme ile 20-30 bin dolara kadar çekileceğini düşünüyorum. İlginçtir ki bu tür çekilmeleri daha önce gördük.” dedi.