• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Galatasaray’dan Türkiye’de Bir İlk NFT Adımı!

Galatasaray’dan Türkiye’de Bir İlk NFT Adımı!

Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşmasıyla birlikte çok ciddi bir boğa koşusuna başladı. Piyasada görülen rallide, birçok kripto para birimi Bitcoin öncülüğünde rekor seviyelere yükseldi. Aylarca devam eden bu yükselişlerde, sektöre beklenmedik sayıda yeni yatırımcı girdi ve yeni yatırımcılar sektöre adım attıkça talepler de arttı, bununla birlikte varlık fiyatlarında da çok ciddi artışlar yaşandı. Zincirleme bir etki ile devasa boyutlarda büyüyen kripto para piyasaları ile birlikte, sektörün uzandığı hemen hemen her alanda da çok ciddi büyümeler görüldü. Bu büyümelerin en net örnekleri, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü protokollerinde ve NFT (Eşsiz Token’lar) sektöründe kendisini gösterdi.

NFT Sektörüne Artan İlgi

nft token taraftar

Büyüyen kripto para sektöründe NFT sektörü, kendisine adeta ayrı bir koridor açtı. Tüm dünyadan farklı alanlarda ünlü isimlerin bu sektöre ilgi duymasıyla birlikte, NFT sektörü de büyümesini hızlandırdı. Kripto varlıkların eşsiz sanat eserleri olarak görülen NFT ürünler, artık dijitale dönüştürülebilen her şeyle yatırımcıların karşısına çıkabiliyor. Geçtiğimiz yıl Mart döneminde NFT sektöründe aylık ortalama işlem hacmi 30 bin dolar seviyelerinde kaydediliyordu. Ancak 2021 yılında bu durum değişti ve günlük işlem hacimleri artık milyon dolarlarla ifade edilmeye başladı. Özellikle Ağustos ayında, ödeme platformu Visa’nın NFT pazarına adım atmasıyla birlikte NFT satışlarında rekorlar kırıldı.

Koleksiyonda Özel Anlar Görseller ve Videolar ile Yer Alacak

Büyüyen NFT pazarına, büyük kuruluşlar da kayıtsız kalamadı. Bu alanda, Galatasaray Spor Kulübü, “Türkiye’nin ilk spor kulübü NFT koleksiyonunu” hayata geçirmek için adım attı. Galatasaray, “Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu” ile kulübün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen’in adıyla bir NFT adımı atacak. Bu NFT koleksiyonunda, Galatasaray tarihinin en önemli ve özel anları görseller ve videolar halinde yer alacak. İlk NFT arzı 1 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek ve bu arz sezon boyunca devam edecek. Galatasaray için önemli olan tarihlerde arz edilecek olan NFT ürünler sayesinde alıcılar kulübe katkı sağlama şansı yakalayacak.

“Türkiye’nin ilk Spor Kulübü NFT Koleksiyonu” Olacak

Galatasaray, söz konusu NFT adımında global markalarla işbirliği kurdu. Bu süreçte Galatasaray, Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu için Capital Block ve Shirtum ile anlaşma imzaladı. Shirtum, daha önce de futbol efsanelerinin ve kulüplerin hikayelerini, özel anlarını görseller ve video içerikleri halleriyle hayranlarıyla dijital ortamda NFT olarak paylaşmıştı. Şimdi ise Shirtum, benzer işlemleri Galatasaray adına yapacak. Öte yandan Capital Block da Blockchain teknolojisinde altyapı sağlayacak. Bu işbirliği sonucunda ortaya çıkan NFT koleksiyon ürünleri, “Türkiye’nin ilk spor külünü NFT koleksiyonu” olacak.

NFT Ürünlerin Arz Tarihleri

nft token taraftar

İlk bölümü 1 Ekim tarihinde arz edilecek olan koleksiyon ürünleri, nadirlik derecelerine göre ayrı değerlerde bulunacak. Legendary, Mycthical ve Iconic bölümlerden oluşacak koleksiyonlarda, içerikler de nadirlik değerlerine göre farklılaşacak. Legendary NFT’ler 1 Ekim tarihinde, Mythical NFT’ler 8 Ekim tarihinde ve Iconic NFT’ler de 15 Ekim tarihinde arz edilecek. NFT ürünler hem Shirtum web sitesinde hem de Galatasaray’ın web sitesinde bulunabilecek. Sayfa, NFT’ler için kullanıcıları yönlendirecek.