• BITCOIN/TL
  1900513,379
  % -1,44
 • ETHEREUM/TL
  101885
  % -1,94
 • RIPPLE/TL
  15.54
  % 5,68
 • BITCOIN CASH/TL
  11576.16,288
  % -1,43
 • LITECOIN/TL
  2257.17
  % 0,67
 • COSMOS HUB/TL
  198.58
  % -0,91
 • CARDANO/TL
  13.39
  % 1,95
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,73

Fed Yetkilisi Kriptolar Hakkında Çok Sert Konuştu!

Fed Yetkilisi Kriptolar Hakkında Çok Sert Konuştu!

Kripto para piyasaları 2021 yılında çok ciddi büyümeler elde etti ve bu büyüme, kripto paraların ana akımda daha fazla yer almasını sağladı. Ardından bu durum zincirleme bir döngüye dönüştü ve kripto paralar ana akımda daha fazla yer edindikçe daha bilinir hale geldi, bu da dünyanın birçok noktasında yatırımcıların kripto paraları tanımasını ve benimsemesini sağladı. Benimsendikçe yükselen piyasa değeri, beraberinde yeni yatırımcılara da kapılarını açtı. Ocak döneminde kripto para piyasalarında toplam aktif yatırımcı sayısı yaklaşık 100 milyon seviyesindeyken, bu sayı Haziran döneminde 221 milyon seviyesine kadar yükseldi. Bu da kripto para piyasalarındaki eşsiz büyümeyi sayılarla gözler önüne seriyor.

Ülkelerin Kripto Para Tutumları Şekilleniyor

Bullish borsasi

Kripto para piyasaları aslında 2009 yılından bu yana varlığını sürdürüyor ancak 2021 yılında daha popüler hale geldi. Haliyle kripto para konusunda tutumu belirsiz ya da ertelenmiş olan birçok ülke de bu alandaki tutumunu şekillendirmeye başladı. Örneğin Çin, kripto paralara karşı en sert tutumlardan birini sergileyerek söz konusu skalada kripto para toplulukları için negatif bölgede yer aldı. Öte yandan örneğin El Salvador ise Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul ederek, söz konusu sklada kripto para topluluklarına göre pozitif bölgede yer aldı. Ancak bu konuda tavrı merak edilen birçok büyük ekonomi sahibi ülke belirsizliğini korumaya devam ediyor. Örneğin dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin kripto para konusunda negatif bölgeye yakın ancak yine de belirsiz bir tutum sergilediği tahmin ediliyor.

Kashkari: “Kripto Para Piyasasının Yüzde 95’i Dolandırıcılık, Abartı, Zırva ve Kargaşadan İbaret”

Kripto para konusunda ağırlıklı olarak negatif açıklamalarla gündeme gelen ABD’li politika yapıcılarına şimdi bir yenisi daha eklendi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, kripto paralarla ilgili olarak sert konuştu. Kashkari, kripto para piyasalarının %95’inin “dolandırıcılık, abartı, zırva ve kargaşadan” oluştuğunu iddia etti. 17 Ağustos’ta Montana’da katıldığı bir organizasyonda fikirlerini dile getiren Kashkari “5-6 yıl öncesine kadar kripto para ve Bitcoin konusunda şimdikine göre daha iyimserdim.” dedi. Kripto paralarla ilgili sert konuşan Kashkari, bazı kripto para birimlerinin birer “saadet zinciri” olduğunu ifade etti.

Kashkari, Kriptoların Yasadışı Faaliyetleri Fonladığını İddia Ediyor

Kripto paraların dünyada ne tür sorunları çözdüğünü sorgulayan Kashkari yine de bu alanda kripto paralara bir açık kapı bıraktı. Kashkari konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bunlardan kullanışlı bir şey çıkması imkansız demek istemiyorum, bu tabii ki mümkün. Ancak ben bunların yasadışı faaliyetleri fonlamak dışında bir kullanım alanı, Bitcoin’in çözdüğü ve yasalara uygun olan tek bir kullanım alanı görmedim.”

“ABD Dolarının Bir Değeri Var”

bitcoin ve ethereum fiyatlari

Kripto paralarla ABD dolarını kıyaslayan Kashkari, kripto paraların bir kısmının “çöp coin” olduğunu ifade etti. Ardından Kashkari “ABD hükümeti dolar basımında tekel olduğu için ABD dolarının bir değeri var. Eğer siz garajınızda kendi paranızı basmaya kalkarsanız Gizli Servis kapınıza gelip sizi kelepçeler.” dedi.