• BITCOIN/TL
  1910407,699
  % 1,63
 • ETHEREUM/TL
  102939
  % 1,31
 • RIPPLE/TL
  16.45
  % 10,76
 • BITCOIN CASH/TL
  12371.87,592
  % 8,10
 • LITECOIN/TL
  2298.86
  % 2,15
 • COSMOS HUB/TL
  203.01
  % 3,67
 • CARDANO/TL
  13.62
  % 4,15
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,23

Fed Tutanakları Yayınlandı, Kripto Paralar İçin Neler Var?

Fed Tutanakları Yayınlandı, Kripto Paralar İçin Neler Var?

Kripto para piyasalarında 18 Ağustos akşamında genel tabloda bir düşüş hareketliliği gözlemlendi. Bu düşüşlerde piyasayı ciddi anlamda etkileyenlerden biri yine Bitcoin (BTC) oldu. Zira BTC, gün içinde 48 bin doları kadar test ettikten sonra yaklaşık 3 bin 800 dolarlık bir geri çekilme yaşadı. Piyasada dalgalı fiyat grafikleri görülürken, gözler bu tarihte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yayınlayacağı tutanaklardaydı.

Tutanaklarda kripto paralara yer verilip verilmeyeceği, yer verilirse hangi açıdan ve nasıl ele alınacağı, piyasanın seyrine etki edebileceği için merakla ve heyecanla bekleniyordu. Akşam saatlerinde açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarında kripto paralara ve stablecoinlere de ciddi ölçüde yer verildi. Kripto para ticaretlerindeki riskleri yüksek bulan bazı üyeler, bu konudaki endişelerini de toplantıda belirtti.

Toplantıda Kripto Paralara ve Stablecoinlere Değinildi

bitcoin in son fiyati

Toplantıda kripto paralar hakkında genel bir yüksek risk etkeni ele alınırken, stablecoinlerin de şeffaflık açısından eksikliği dile getirildi. Üyelerin bir kısmı, kripto para alanına bir an önce yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini vurguladı. Söz konusu raporda konuya ilişkin olarak şöyle bir ifadeye yer verildi:

“Kripto paralara karşı artan ilgi finansal sisteme karşı negatif bir etkide bulunuyor. Bu varlıkların düzenlenmesi ve finansal sistem üzerindeki risklerin azaltılması gerekiyor.”

Yakın tarihlerde ABD’de stablecoinler adına çeşitli adımlar atılacak. Çin’de ortaya çıkan baskıcı ve yasaklayıcı kararlarda olduğu gibi, ABD’de stablecoinler ile ilgili atılacak olan olası bir negatif adım, düzenleme hamlesi kripto para piyasalarına benzer şekilde etki edebilir.

Tutanakların Yayınlamasına Bitcoin’in Tepkisi

Fed tutanakları incelendiğinde, genel itibariyle kripto paralara yönelik daha çok negatif değerlendirmelerin bulunduğu görülüyor. Bu nedenle tutanakların yayınlanmasıyla birlikte kripto para piyasalarında genel anlamda bir düşüş hareketliliği gözlemlendi. Bitcoin bu düşüşlerde her ne kadar 45 bin dolar seviyesine geldiğinde düşüşünü yavaşlatmış olsa da 19 Ağustos sabahında 45 bin dolardaki desteğini kaybetti ve 44 bin dolar bandına sarktı. Ancak birçok analiste göre BTC’deki bu düşüş kalıcı olmayacak ve fiyat yeniden 45 bin dolar desteğinin üzerine çıkmayı başaracak.

Tutanaklarda Değinilen Diğer Konular

Bullish borsasi

Fed’in yayınladığı tutanaklarda sadece kripto paralara yer verilmedi. Ayrıca bu tutanaklarda enflasyon, NBS ve tahvil alımları gibi konulara da geniş kapsamlı yer verilmiş durumda. Bazı Federal yetkililer, toplantıda NBS ve tahvil alımlarının ne zaman gevşetileceği konusuna vurgu yaptı. Zira bu alanda ABD’de aylık 120 milyar dolarlık alım yapılıyor ve bu da kurulun birçok üyesini rahatsız ediyor. Alımlar, piyasaya sıcak sermaye akışı sağlamak için yapılıyor. Ancak birçok üye, artık bunun azaltılması gerektiğini ifade ediyor.

Bir diğer yandan toplantıda değinilen konu enflasyon oldu. Fed yetkilileri %2 enflasyon beklentisinin gerçekleşmeyeceğini kabullenmiş durumda. Bunun sebebinin ise işçi bulma ve hammadde temin etme gibi temel sorunlardan kaynaklanacağı düşünülüyor. Bu nedenle Fed yetkilileri bu oranın daha üstünde bir enflasyon oranı bekliyor ve %5 oranının da geçici olabileceği tutanaklarda belirtiliyor.