• BITCOIN/TL
  2161787,637
  % -0,32
 • ETHEREUM/TL
  115981
  % -0,25
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 0,85
 • BITCOIN CASH/TL
  13628.38,136
  % -3,38
 • LITECOIN/TL
  2542.03
  % -2,37
 • COSMOS HUB/TL
  231.84
  % -0,68
 • CARDANO/TL
  13.31
  % -1,38
 • TETHER/TL
  32.74
  % 0,10

Facebook’un Bitcoin Aldığı İddia Ediliyor

Facebook’un Bitcoin Aldığı İddia Ediliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Nisan ayında 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bitcoin’in kırdığı bu rekor, 1 yıl öncesine kadar sadece “hayal” olarak düşünülebiliyordu. Zira Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının tüm ekonomi piyasalarını etkilemesi ile birlikte Bitcoin fiyatı 3 bin 700 dolar bandında dip noktasını görmüştü. Bu aşamadan sonra Bitcoin’in 65 bin dolar sınırına kadar yükselmesinde birçok önemli etken rol oynadı. Salgından dolayı ortaya çıkan enflasyon endişesi ile yatırımcılar alternatif yatırım arayışına girdi, ödeme platformları sistemine Bitcoin’i entegre etmeye başladı ve zincirin belki de en büyük halkası olan, kurumsal şirketler Bitcoin yatırımı yapmaya başladı.

Kurumsal şirketlerden ilk olarak dev yazılım şirketi MicroStrategy Bitcoin yatırımı ile piyasaya girdi. Ardından birçok kurumsal şirket daha bu yolda ilerledi ve Bitcoin’e yeni rekorların kapıları açılmış oldu. Dev şirketlerin yaptığı yatırımlara şimdi ise bir yenisinin ekleneceği iddia ediliyor. Kripto para piyasalarında yer alan birçok isme göre sosyal medya devi Facebook, Bitcoin satın aldı ve bunu 3 aylık kapanış raporunda yarın kamuoyu ile paylaşacak.

Bazı Ünlü İsimler Bu Konuda Hemfikir

kripto para piyasasi

Kripto para piyasalarının tanınan isimlerinden birçok kişi Facebook’un Bitcoin satın aldığını iddia ediyor. Bu isimler arasında Morgan Creek Digital şirketinin ortağı Jason A. Williams, İngiliz yatırımcı ve girişimci Alistair Milne ve Messari’nin Kıdemli Araştırma Analisti Mira Christanto gibi isimler yer alıyor. Bu isimler Facebook’un Bitcoin satın aldığını düşünüyor. Alistair Milne’ye göre hatta Bitcoin fiyatında yeni haftada yaşanan değer artışı ve Bitcoin’in tekrar 53 bin dolar üzerine çıkmasında, Facebook’un Bitcoin satın alması etkili oldu. Ünlü yatırımcıya göre geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 50 bin dolar altına gerilemesinde ise Tesla şirketinin yapmış olduğu 272 milyon dolarlık Bitcoin satışı yer alıyor.

İddialar Doğru Çıkarsa Yeni Ralli Tetiklenebilir

kripto iddaası

Alistair Milne, söz konusu fikrilerini Twitter üzerinden dile getirdi. Milne’ye göre Facebook bilançosunda Bitcoin var ve şirket bunu yarın 3 aylık kapanış sonuçlarının duyurusunda kamuoyu ile paylaşacak. Eğer ki bu iddialar doğru çıkarsa, yeni bir Bitcoin rallisi tetiklenebilir. Zira geçtiğimiz aylarda Tesla 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığında Bitcoin hızla yükselişe geçerek tüm zamanların rekoruna kadar bir ralli içine girmişti.

Bazı analistler, Facebook adına ortaya atılan bu iddiaların aslında mantıklı olduğunu ifade ediyor. Zira şirket kripto para sektörüne adım atmak için ikinci küresel girişim çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bilindiği gibi Facebook daha önce stablecoin olarak Libra’yı çıkarmak istemişti ancak aksaklıklar nedeniyle dolara sabitlenen Diem projesini duyurmuştu.