• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum’un Hedefinde 4 Bin Dolar Mı Var?

ethereum fiyatlari

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 15 Ekim sabah saatlerinde 60 bin dolar seviyesini zorlayarak güne başladı. Bitcoin’in yükselişe geçmesinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), 14 Ekim akşam saatlerinde Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşım etkili oldu. Uzun bir süredir olası bir ETF onayı için bekleyen yatırımcılara SEC, olumlu sinyalleri verdi. SEC, paylaşımında Bitcoin vadeli sözleşmelerini takip eden ETF’ler konusunda bilgilendirince BTC fiyatında da bir hareketlilik başladı. Bitcoin’deki yukarı yönlü bu hareketliliği yine ilk olarak lider altcoin Ethereum (ETH) takip etti. BTC ile benzer süreçlerde benzer yükselişler yakalayan Ethereum, yeniden 3 bin 800 dolar seviyesini aşarak olası altcoin rallisi için hazırlıklarına başladı.

Ethereum 4 Bin Dolara Doğru Hareket Etmeye Başladı

ethereum fiyatlari

Piyasa değeri ile Bitcoin’den sonra piyasanın en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH), önceki gün 3 bin 400 dolar seviyesini aşarak yatırımcılar için bir heyecan yaratmıştı. Daha sonra yeni günde Ethereum, Bitcoin’deki yükselişe paralel olarak harekete geçerek 3 bin 800 dolar seviyesine tırmandı. Bu bölgeyi de aşan ETH, 4 bin dolar seviyesine doğru yavaş yavaş harekete geçmeye başladı. Ancak analistler, bu olası yükseliş hareketliliğinde Ethereum’u bazı direnç noktalarının karşılayacağını ifade ediyor. Analistlere göre bu olası yükselişlerde Ethereum’u ilk olarak 3 bin 938 dolar seviyesinde bir direnç karşılayabilir.

Ethereum’u Olası Rallide Ne Bekliyor?

Ethereum, Ekim ayına güçlü bir giriş yapmış ve ayın ilk haftasında boğalara aylık pivot ve 55 günlük basit hareketli ortalama (SMA) ile 3 bin 420 dolar bölgesinde giriş seviyesi sunmuştu. Ardından yükselişlerini sürdüren Ethereum, bu haftada da boğalara yeni seviyeler sunmaya başladı. 3 bin 800 dolar seviyesine yükselen ve bu bölgeyi aşan ETH, bu seviye öncesinde 3 bin 687 dolar bölgesinde bir dirençle karşılaştı. Analistler, bu aşamadan sonra Ethereum’da kısa vadede kırmızı alçalan üst çizgiye karşı kırılma ve 4 bin 085 dolar seviyesine doğru yükselişlerin başlayabileceği bir sıkışmanın görülebileceğini ifade ediyor.

ABD’deki Ekonomik Gelişmeler ETH’yi Zayıflatmadı

ethereum fiyatlari

Yazım sırasında Ethereum 3 bin 842 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ayrıca CoinMarketCap verilerine göre Ethereum, son 24 saatlik süreçte %5’ten fazla değer artışı elde etti. Ethereum, Çarşamba günü toparlanma sinyallerini sergiledi. Bu tarihte ABD’de son tüketici enflasyon verileri yayınlanmış ve ABD Merkez Bankası (Fed) da geçmiş toplantı verilerini paylaşmıştı. ABD’de yaşanan bu ekonomik gelişmeler, doların ciddi anlamda güçlenmesini sağladı. Eylül ayında TÜFE oranı %5,4’e yükseldi ve çekirdek TÜFE oranı da %4,0 seviyesinde kaldı. Ayrıca Fed, sıkılaştırmaların beklenenden daha erken gelebileceğinin sinyallerini verdi.

Bu gelişmelerin ETH fiyatı için bir düşüşü tetiklemesi bekleniyordu ancak tam tersi gerçekleşti. Ancak analistler, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına yönelik artan ilginin Ethereum’un bu kaostan yükselişlerle çıkmasını başardığını ifade ediyor.