• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum Kurucu Ortağı Buterin, Sahte Nakamoto’ya Tepkili!

Ethereum Kurucu Ortağı Buterin, Sahte Nakamoto’ya Tepkili!

Ethereum kurucu ortaklarından Vilatik Buterin, sahte Satoshi Nakamoto olarak adından söz edilen Creig Wright’a tepki gösterdi. Buterin, Avustralyalı bilim insanı Wright’ın dolandırıcı olduğunu ifade ederek, kendisinin Satoshi ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını belirtti.

Lex Friedman’ın yayınına davetli olan Buterin, Wright’ın bir dolandırıcı olduğunu ve son dönemlerde ise yüksek bir takipçi kitlesine ulaştığını açıkladı. Buterin bu noktada aynı zamanda, Wright’ı ABD eski başkanı olan Donald Trımp’a benzetti. Wright ise daha önce kendisine dolandırıcı diyenlere dava açama yoluna gitmişti.

Buterin: Wright Satoshi Cüzdanından İşlem Yapamadı!

bitcoin kurucusu kimdir

Bitcoin’in gerçek mucidi olduğunu iddia eden Wright, bu iddiaya rağmen söz konusu durumu senelerdir gerçek bir kanıt üzerinden ispatlayamıyor. Buterin bu duruma ilişkin bir atıfta bulunarak, Wright’ın avukatlarının kendisini dava edebileceğini, bunu daha önce yaptığını ve bir mahsurunun olmadığını belirtti. Wright’ın özellikle Bitcoin blok konusunda yapılan tartışmalarda bilgisizce insanları yanlış yönlendirdiğini ifade eden Buterin, oldukça zorlu bir döneme giriş yapılacağını işaret etti.

Buterin: Wright Ayrıcı Tavırlı!

Buterin’e göre BTC ekosistemi içinde yaşanan bu blok boyut tartışması, Bitcoin Cash’ın ve Bitcoin SV’nin hard fork ile ortaya çıkmalarının en büyük sebebi. Buterin bu noktada ise Wright’ın her zaman ayrılmadan yana olduğunu ve geniş bir kitleyi bu şekilde edindiğini belirtti.

Buterin aslında ilk dönemlerde Wright’ın Bitcoin’e katkı sağladığını, kısa süre ile Bitcoin Cash topluluğunun karşısında yer aldığını da belirtti. Buna rağmen Wright’a olan tepkisi hayli fazla olan Buterin, “Wright, Satoshi olduğunu göstermeye çalışsa da bunu kanıtlayamadı. Satoshi’nin bir cüzdanı var ve bundan bile işlem yapamadı.“ dedi.

Satoshi İçin En Yakın Tahmin Yaşamıyor!

Bitcoin mucidi olan Satoshi Nakamoto hakkında ortaya çıkan ve Wright’ı aşan pek çok iddia mevcut. Bunların başında ise hayatını kaybeden bilim insanı Hal Fnney geliyor. Finney, Satoshi Nakamoto ilk etkileşimi sağlayan kişilerden biri olarak biliniyor. Diğer yandan Satoshi mahlasını tercih eden yapının bir kişi olmayabileceği de konuşuluyor. Finney aslında bu ekipten bir parça olarak görülüyor. Hala kim olduğu hakkında bir bilgi olamayan Satoshi konusunda tartışmalar ise bitmeyecek gibi görülüyor.

ETH’de Son Durum

bitcoin kurucusu kimdir

Buterin’in son açıklamaları bu yönde gelişirken, Ethereum tarafında da hafta bazında hareketlilik mevcuttu. Hem fiyat düşüşlerini hem de değer kazanımlarını değişen gündeme göre tabloya alan ETH, 10 Haziran tarihinde değer kazanımını kayda geçirdi. Bugün piyasada aynı anda Bitcoin değerlenmesi de gündeme geldi.