• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum Kritik Bölgede, Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

ethereum rekora kosuyor

Kripto para piyasaları, düşüş eğiliminde geçen haftanın ardından, hafta sonunda hafif toparlanma hareketliliklerine sahne oldu ancak bu toparlanmalar da uzun soluklu olmadı ve yeni haftada da düşüşler kendisini göstermeye başladı. Bu süreçte lider kripto para birimi Bitcoin, yeni günde 46 bin dolar bandını gördü ve Bitcoin’deki bu düşüş altcoinleri de genel ölçüde vurdu. Gelen düşüşler ile birlikte kripto para piyasalarının toplam piyasa değeri de 2,15 trilyon dolar seviyesine kadar çekildi. Piyasada ve başta Bitcoin’de görülen değer kayıpları ile birlikte geri çekilmeler yaşayan Ethereum (ETH) da 4 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Ethereum’un uzun bir aradan sonra bu bölgenin altına inmesi yatırımcıları da tedirgin etmeye başladı.

Küçük Ölçekli Yatırımcı Sayısında Artış

ethereum alim satim

Blockchain ve kripto analiz platformu Glassnode’un paylaştığı verilere göre Kasım ayı başından bu yana elinde 0,01 Ethereum ile 0,1 Ethereum’dan daha az varlık bulundurdan küçük ölçekli yatırımcıların sayısında hızlı bir artış görüldü. Ethereum 10 Kasım tarihinde 4 bin 867 dolar ile tüm zamanların rekor seviyesini gördükten sonra yaklaşık %18 oranda değer kaybetti ve yazım sırasında 3 bin 742 dolar seviyesinde işlem görüyor. Glassnode verilerine göre 4 Aralık itibariyle elinde 0,01 ya da daha az ETH tutan adreslerin sayısı da 19,5 milyon seviyesine ulaştı. Bu seviye rekor olarak kaydedildi.

Orta Ölçekli Yatırımcılar Düşüşleri Değerlendirmiyor

Analistler, küçük miktarlarda yatırım yapan cüzdanların sayılarındaki artışlara rağmen 1 Ethereum’a eşit ya da daha az varlığa sahip olan cüzdanların sayısının fiyat ile doğru orantılı şekilde düşüş yaşadığını ifade ediyor. Öte yandan gelen verilere göre orta ölçekli yatırıcımlar ise düşüşleri değerlendirmiyor ya da ellerindeki varlıklar ile satış pozisyonuna geçiyor.

Büyük Ölçekli ETH Yatırımcıları Temkinli

ethereum rekora kosuyor

Ethereum 14 Aralık Salı gününe 3 bin 900 dolar seviyesinin altında başladı. Glassnode verilerine göre bireysel yatırımcılar düşüş bölgesinde satın alma işlemlerine devam ediyor olsa da büyük yatırımcıların daha temkinli oldukları görülüyor. Verilere göre elinde en az 1.000 Ethereum bulunan cüzdanların satın alma faizinde marjinal bir toparlanma olduğu görülüyor. Analistler, büyük ölçekli yatırımcıların Solana, Terra ve Avalanche gibi ekosistemlere yöneldiğini ve bu yönelmeler ile büyük ölçekli ETH cüzdan sayısında azalmalar olduğunu ifade ediyor.