• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum EIP-1559 Güncelleme Tarihi Belli Oldu, Fiyat Yükseldi!

Ethereum EIP-1559 Güncelleme Tarihi Belli Oldu, Fiyat Yükseldi!

Toplam piyasa değeri ele alındığında kripto para piyasanın en büyük ikinci varlığı olan Ethereum, son 24 saatlik süre bazında ortalama %10 değer kazandı. Ethereum fiyatının değerlenmesinin arka planında yatan sebep ise ETH tarihindeki en kritik noktalardan biri olan EIP-1559’a ilişkin detayların netleşmesi şeklinde açıklandı.

Ethereum yatırımcılarının yıllardır bekledikleri ve madenciler yüzünden bir türlü onaydan geçmeyen EIP-1559 güncellemesinin sonunda uygulamaya koyulabileceği açıklandı. Bu önemli haber bugün ETH yatırımcıları en çok ilgilendiren ve fiyat artışlarına sebep olabilecek gündem maddesi oldu.

Beiko Tarihi Açıkladı!

eth nedir

Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, GitHub üzerinden paylaşmış olduğu gönderisi ile 4 Ağustos tarihinde blok 12.965.000’a ulaştığında güncellemenin hayata geçeceğini açıkladı. Normal şartlarda Temmuz ortası olarak yapılması planlanan güncellemenin son yaşanan olaylar ardından madencilerin güçlerini kaybetmelerine bağlı olarak etken bir tarihe çekildiği belirtildi.

Beiko açıklamasında 4 Ağustos’un ise uzayabilecek tahmini tarih olduğunu belirmekten kaçınmadı. Temmuzdaki tarih için bir karar aldıklarını ancak, 9 Temmuzda da bir ETH toplantısı olduğu için tarihin biraz daha ileri bu toplantıda alınan karara bağlı ötelenebileceğini belirtti. Ancak net kararı 9 Temmuz ardından tekrar açıklayacaklarını ifade etti. Beiko tarihin belirlenmesinde direkt olarak etkili olduğunu ve çok yüksek ihtimal ile en geç 4 Ağustosta yeni güncellemenin devrede olacağını söyledi.

Güncelleme Ne Sağlayacak?

EIP-1559 güncellemesi ile birlikte madenciler, gelirlerinin bir kısmını piyasada ETH alıp yakılması için kullanacaklar. Bu yol ile ETH arzının istenilen ideal seviyeye çekilmesi planlanıyor. Piyasadan yüklü bir miktarda ETH alınıp devamlı olarak yakım yapılacağı için Bitcoin blok ödül yarılamasından daha etkili bir verimin elde edilebileceği açıklandı.

Bu güncellemenin ardından ise London hard forku da gerçekleşebilecek ve ETH 2.0’den hemen önce en önemli güncellemelerden birisi tamamlanmış olacak. Ethereum fiyatı bu gelişmeler ardından yeniden 3 bin dolar seviyesini görebilir ve bununda üzerinde bir fiyata çıkış Ağustos başında oluşabilir. Piyasada ETH için yeşil alan girişin başladığı belirtildi.

ETH Fiyatında Artış Hakim!

eth nedir

ETH saatler 12:53’ü gösterdiğinde yeni haberlerinde etkisi ile %4.52 oranında değerlenerek 2.379 dolar seviyesine çıkış yaptı. Uzman analistlerin görüşlerine göre 1 hafta sonda 2.500 dolarlık alanın aşılması ve 3.000 dolara hareketin başlaması muhtemel. Bu olasılığın yüksek olduğunu belirten analistler son 7 gün içinde ETH için tabloya gelen en yüksek fiyatın ise 0.403 dolar olduğunu açıkladılar.