• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum Çok Güçlü, XRP Beklemede

Ethereum Çok Güçlü, XRP Beklemede

Kripto para piyasalarında son iki hafta oldukça karışık ve öngörülemez fiyat grafiklerine sahne oldu. Geçtiğimiz hafta sert düşüşe geçen Bitcoin (BTC), 23 Nisan Cuma günü düşüşlerini hızlandırdı ve piyasalarda kırmızı grafiklerin hakimiyeti görüldü. Bitcoin’in sert düşüşünün arkasında ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi planlamasına ilişkin yapmış olduğu açıklamaların ve gündeme gelmese de Tesla’nın yapmış olduğu 272 milyon dolarlık satışın etkili olduğu düşünülüyor. Farklı etkenlerin bira araya gelmesi ile birlikte başlayan düşüş dalgası, yeni haftada bu kez yerini yükselişlere bıraktı. Ancak bu kez de sosyal medya devi Facebook’un Bitcoin satın almadığı ortaya çıktı ve Bitcoin tekrar düşüşe geçti. Bu düşüş piyasaları yeniden aşağı yönlü çekmeye başlarken, lider altcoin Ethereum’un (ETH) düşüşlerde güçlü durduğu ve XRP’nin de yarınki dava duruşmasını konsolide olarak beklediği görülüyor.

Ethereum Yükselişinin Perde Arkası

ethereum

Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin konumunda bulunan Ethereum, dün piyasalarda görülen yükseliş hareketliliklerinden payını almayı başardı ve 2 bin 765 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak piyasalarda genel tabloda bir belirsizlik ve karışıklık hakimken Ethereum’un rekor kırması, yatırımcıların dikkatini çeken unsurlar arasında yer alıyor. Piyasalarda karışık sinyaller görülürken, Ethereum’un rekor seviyelere kadar tırmanmasını sağlayan bu yükselişin arkasında Avrupa Yatırım Bankası’ndan (European Investment Bank – AYB) gelen hamlenin olduğu düşünülüyor. Gelen açıklamalara göre Avrupa Yatırım Bankası, ETH ağını kullanarak bir dijital tahvil satışı başlattı.

Avrupa Yatırım Bankası’ndan gelen haberin ardından Ethereum’da yükseliş grafikleri görülmeye başladı ve yazım sırasında Ethereum tüm zamanların rekoruna çok yakın seviyelerde, 2 bin 750 dolarda işlem görüyor. Analistler, Ethereum için ana direnç bölgesinin 2 bin 820 dolar bölgesinde oluştuğunu ifade ediyor.

XRP Yatırımcılarının Gözü Yarınki Duruşmada

xrp coin

Öte yandan piyasadaki karışık grafiklerde, Ripple’ın (XRP) da piyasaya genel çerçevede uygun olarak hareket ettiği görülüyor. Geçtiğimiz hafta piyasada görülen genel düşüş tablosunda XRP 0,88 dolar banında kadar gerilemişti. Ardından gelen yeni yükseliş dalgasında XRP tekrar 1 doların üzerine çıkmayı başardı. Devam eden toparlanmaların etkisi ile 1,46 dolarlık seviyeye kadar yükselen XRP’nin 1,30 dolar ile 1,45 dolar seviyeleri arasında konsolide olduğu görülüyor. XRP yatırımcıları, yarın gerçekleşecek olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasının yeni duruşmasını heyecanla bekliyor. Eğer duruşmadan bir kez daha Ripple lehine bir karar çıkarsa, XRP’nin bu kez 2 dolar bandına kadar yükseleceği düşünülüyor.