• BITCOIN/TL
  2130779,177
  % 1,15
 • ETHEREUM/TL
  115457
  % 0,28
 • RIPPLE/TL
  16.09
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12857.28,722
  % 1,86
 • LITECOIN/TL
  2455.96
  % 1,90
 • COSMOS HUB/TL
  227.36
  % 1,30
 • CARDANO/TL
  12.69
  % 1,06
 • TETHER/TL
  32.76
  % 0,80

ETH Verileri Ne Anlatıyor, Fiyat Nereye Gidecek?

ETH Verileri Ne Anlatıyor, Fiyat Nereye Gidecek?

Kripto para piyasalarında dalgalı fiyat hareketlilikleri görülmeye devam ediyor. Bu süreçte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), volatil bir yapısı olduğunu birçok kez gösterdi. Bitcoin’deki fiyat dalgalanmaları, yine bu süreçte doğrudan altcoin piyasasını ve genel anlamda kripto para piyasasını da etkiledi. Eylül ayı başlarında 53 bin doların üstüne çıkmak için mücadele veren BTC, daha sonra gelen düşüşlerle bu mücadeleyi 43 bin dolar seviyesi için göstermeye başladı. Ardından yaşanan gelişmelere bağlı olarak artış yaşayan BTC, beraberinde kripto para piyasasının da artışa geçmesine önayak oldu. Bu artışlarda, BTC’ye ilk paralel tepkiyi veren ise Ethereum (ETH) oldu. ETH, gelen artışlarla yeniden 3 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

ETH Psikolojik Seviyenin Üzerinde Seyrediyor

ethereum fiyatlari

Lider altcoin Ethereum için analistler, psikolojik en kritik seviyenin 3 bin dolar seviyesi olduğunu ifade ediyor. Analistlere göre ETH fiyatının 3 bin dolarlık psikolojik seviye üzerinde kalmaya devam etmesi, piyasadaki sert düşüşlerde fiyatın piyasa trendlerine uyum sağlayarak benzer şekilde sert düşüşler yaşamasını engelliyor. Analistler ayrıca ETH 2.0 yükseltmesi yolunda gerçekleştirilen güncellemeler ile borsalarda azalan ETH arzının ve ETH 2.0 üzerinde stake edilen ETH miktarının, yeni bir yükseliş dalgasına işaret ediyor olabileceğini iddia ediyor. Zira toplam stake edilen ETH miktarı 7,5 milyon seviyesini aştı.

ETH Rezervleri ve ETH Fiyatı Arasında Ters Korelasyon Var

Kripto para ve Blockchain izleme platformu QryptoQuant verilerine göre kripto para borsalarının net Ethereum rezervleri 18,533 milyon seviyesine geriledi. Bu seviye, geçtiğimiz yıl 24 milyon seviyesindeydi. Üstelik geçtiğimiz yıl Ethereum 350 dolar seviyesindeydi ve rezervlerdeki ETH miktarı ciddi ölçüde azalırken, ETH fiyatı da 3 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Analistler, borsa rezervlerindeki ETH ile ETH fiyatı arasındaki ters korelasyona dikkat çekiyor.

Olası Bir Rallide ETH Ne Yapar?

Analistler, arzın azalmasının fiyatta yükselişlere neden olabileceğini ancak bunun her zaman sert yükselişler olarak görülemeyebileceğini ifade ediyor. Analistler ve sektörü yorumcuları, bu durumun içinde bulunulan mevcut piyasa dinamikleriyle ilgili olduğunu ifade ediyor. Analistlere göre örneğin Bitcoin’in bu süreçte kararsız kalması ve fiyat oynaklıkları göstermesi, genel anlamda kripto para piyasasını da baskılıyor. Bu nedenle birçok analist, BTC’nin başlatacağı olası bir rallide ETH’den çok ciddi yükselişler bekliyor. Analistlere göre ETH fiyatı bu olası rallide, daha önce hiç görülmediği kadar hızlı ve sert şekilde yükselebilir.

ETH Verileri ve Fiyat Tahmini

ethereum fiyatlari

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında elde edilen verilerde, 11 bin 100 seviyesinde olan satek edilen ETH miktarı, ETH 2.0 ağının fonksiyonlarıyla birlikte 7,75 milyon seviyesine kadar yükseldi. Öte yandan Londra güncellemesiyle birlikte ETH yakma işlemleri da başladı. Şu ana kadar yakılan ETH sayısı çoktan 350 bin seviyesini aştı. ETH yakma işlemleri bu hızda devam ederse, yıllık bazda, 2022 Eylül-Ekim dönemlerinde ETH toplam arzının %4 oranında azalması bekleniyor. Bu etkenler ele alındığında, ünlü analist Lark Davis, Ethereum’un 10 bin dolara ulaşmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.