• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ETH Arzının Düşürecek, Ethereum Yükseltmesi Son Adımlarında!

ETH Arzının Düşürecek, Ethereum Yükseltmesi Son Adımlarında!

Ethereum’da planlı olarak gerçekleştirilen bir yükseltme olarak görülen London hard fork, ilk adımda blok zincirinin test ağına doğru yol alıyor. Ethereum Vakfından Ti Beiko bugün bir açıklama yaparak, 24 Haziranda Ropsten test ağında yayının başlayacağını belirtti.

Ayrıca, 30 Haziran tarihinde Goerli’de ve 7 Temmuz’da ise Rinkeby’de yayına girileceğini duyurdu. Yükseltmenin bu ağlarda başarılı ile gerçekleşmesi halinde, Ethereum ana ağı için yeni bir blok ayarlaması yapılacağını açıkladı. Bu işlem için Temmuz ayı içinde bir tarih düşündüklerini ancak kesinliğin bulunmadığını belirtti.

Topluluk Oylaması Yapılacak!

ethereum piyasasi

Ethereum’a dair 5 ayrı EIP iyileştirme önerisinin ise Londra yükseltmesi öncesinde topluluk üyelerinin oylamasına sunulacağı ifade edildi. Ethereum topluluğu için ilerleyen süreçte en önemli olacak güncelleme ise EIP-1559 isimli güncelleme olarak açıklandı. Bu güncelleme Vilatik Buterin tarafından ortaya çıkarılan ve ağ ücretlerinin nasıl çalışacağını, madencilerin yeni işlemlerinin nasıl tanzim edileceğini belirleyen güncellemedir.

Şuanda ise Ethereum üzerinde bir işlem için akıllı sözleşme ile etkileşime geçildiğinde, tahmini hesaba sahip bir işlem ücretine karar vermek gerekiyor. Bir işlemi en hızlı şekilde gerçekleştirmek için madencilere yüksek bir ücret ödeme kararı verilebiliyor.

Blok Kapasitesi Verimli Kullanılacak!

Yüksek işlem ücretli şatları ortadan kaldırmak amacıyla EIP-1559 güncellemesi, bloklarının kapasitelerini iki katına çıkarabilecek. Bu durum ise blok kapasitelerinin %100’ünün kullanılabilmesini sağlayarak, hız açısından da daha avantajlı şartları sunabilecek.

Ancak bazı madenciler ise bu güncellemeye sıcak bakmıyorlar. Çünkü EIP-1559 ile taban ücret madencilere gönderilmek yerine yakılıyor. Burada fikir yakılan ETH’ler üzerinden Bitcoin gibi arz sınırı olan bir kripto para yerine arz açısından kısıtlama bulunmayan ETH’yi var edebilmek ve onu bir miktar daha deflasyonist bir varlığa dönüştürebilmek.

Yükseltme Madencilik Havuzundan Tepki Aldı!

EIP-1559 güncellemesine sadece madencilerden değil madencilik havuzlarından da olumsuz yorumlar geldi. Ethereum’un büyük madencilik havuzlarından olan SparkPool, güncelleme hakkında ikna olmadı ve bu değişime karşı çıktığını belirtti.

ETH Fiyatında Son Durum Ne?

ethereum piyasasi

Ethereum ilerleyen aylarda güncellemeler ile ilgili gelişmelere ve tartışma konularına sahne olacak bir kripto para birimi olarak görülüyor. Güncellemelere ilişkin tartışmalar devam ederken ETH fiyatında ise değer kaybına yönelik bir hareket bulunuyor. 19 Haziran’ın ilk saatlerinde %6.22 oranında değer kaybında olan ETH 2.229 dolarlık fiyatı tabloya aldı.

Bugün saatler 09:45’i gösterdiğinde Ethereum fiyatının 2.239 dolar seviyesinden işlem gördüğünü ve %4.30 değer kaybı içinde olduğunu görüyoruz.