• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

En Büyük Kripto Vurgunu Yapan Hacker Çaldıklarını İade Etti

btc al sat

Kripto para sektörü son dönemde Poly Network borsasının saldırıya uğramasıyla sarsılmıştı. Kripto para dünyasının en büyük hack saldırısı olarak tarihe geçen bu saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanı günlerce konuşulmuş ve gündemden düşmemişti. Yarım milyar dolar fonu ele geçiren hacker, insafa geldi ve elindeki tüm fonları iade etmesiyle yine tartışmaların odağı oldu. Poly Network proje kayıplarını telafi eden siber saldırganın neden insafa geldiği ise merak konusu oldu.

Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğrayan ve hacklenen Poly Network platformu yaklaşık 611 milyon dolar kayıp yaşadığını duyurmuştu. Kripto para sektöründe daha önce eşi benzeri görülmemiş olan bu saldırı tarihin en büyük hack saldırısı olarak kayıtlara geçmişti. Saldırgan, kripto para basınında geniş yankı uyandıran bu fon hırsızlığından sonra bu işi sadece eğlence için yaptığını dile getirdi.

Poly Network Ucuz Kurtuldu

btc al sat

Kripto para şirketlerini uyarmak için böyle bir saldırıda bulunduğunu iddia eden hacker, para kazanma gibi bir hedefinin olmadığını söyledi. Bunun ardından merhametli saldırgan Poly Network platformundan çaldığı 611 milyon dolarlık fonun hepsini yeniden sahiplerine iade etti.

Tether tarafından kilitli 33 milyon dolar hariç platformdan çalınan tüm varlıklar merhametli hacker sayesinde Poly Network platformuna geri iade edildi. Saldırgan proje yetkililerine bu saldırı ile iyi bir ders verdi. Daha önce de hack saldırısıyla sarsılan DeFi platformlarından bu türden bir hırsızlık yaşanmamıştı. Poly Network fonları geri alınca DeFi tarihinin en büyük saldırısı da insaflı hacker sayesinde sıfır zararla kapanmış oldu.

Kripto Para Sektörü Panik Yaşadı

Konuyla ilgili kripto para basınına açıklamalarda bulunan Tether CTO’su Paolo Ardoino şunları söyledi: “Poly Network yetkilileriyle konuyu değerlendiriyoruz. Kilitlediğimiz 33 milyon dolarlık USDT’yi yakarak varlıkları riske etmeden projeye kayıplarını iade edeceğiz” Platformdan çalınan varlıkların yarım milyar doları geçmesi kripto para topluluğunda büyük bir panik yaratmıştı.

Anonim adreslere gönderilen fonlar, saldırganın kimliğini tespit etmede bir işe yaramadı. Uzmanlara göre hacker eğer kötü niyetli biri olsaydı mikser sistemlerini kullanarak tüm fonları ufak işlem komisyonlarıyla kendi hesaplarına aktarabilirdi. Mikser hizmeti veren sistemler, bilindiği üzere kripto para sektöründeki iki cüzdan arasında transferlerin izlenmemesine olanak sağlıyor.

Paralar Hesaplara Yatmaya Başladı

btc al sat

White hacker yani iyi niyetli bilgisayar korsanı olduğu anlaşılan saldırgan, hem sisteme hem de yatırımcılara maddi kayıp yaşatmak istemediğini duyurmuştu. İlk başta samimi gelmeyen bu açıklamaların ardından saldırganın fonları iade etmeye başlaması doğruluğunu kanıtladı. Ethereum ağına mesaj bırakan saldırgan, “Çöp tokenlarla birlikte milyarlarca doları hareket ettirebilirdim, ama bunu yapmadım” ifadelerini kullanmıştı. 2021 yılına damgasını vuran DeFi ekosistemi neredeyse her ay bu tarz saldırılarla gündeme gelmeye başladığı için kayıplar kimi zaman telafi edilemeyebiliyor.