• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Elon Musk’tan Esinlenen Kripto Parada Bir Garip Fiyat Grafiği

dogecoin piyasa hareketleri

Kripto para piyasalarında 2021 yılında öngörülemez fiyat hareketlilikleri yaşandı. Yukarı yönlü gelen sert hareketliliklerde, yıl boyunca ipi Bitcoin (BTC) göğüsledi. Bitcoin’in öncülüğünde görülen rallilerde yılın en çok dikkat çeken kripto para gruplarından biri ise köpek temalı şaka coinleri oldu. Bu grupta ise öncü, Ocak ayı sonlarından itibaren Dogecoin (DOGE) oldu. Ancak son aylarda DOGE, kazandığı popülaritenin büyük bir kısmını kaybedince, şaka coinlere olan ilgi daha çok Shiba Inu (SHIB) ve diğer benzer kripto paralara kaydı. Dogecoin’e verdiği desteklerle dikkat çeken Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’tan esinlenerek piyasaya sürülen Elonomics (ELONOM), son haftanın, fiyat hareketleri ile en çok dikkat çeken kripto para birimlerinden biri oldu.

Önce 20x Değer Kazandı, Sonra Yüzde 95 Düştü

elon musk dogecoin aciklamalari

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’tan esinlenerek piyasaya sürülen, volatiliteyi dengelemesi beklenen bir rebase token olarak üretilen Elonomics (ELONOM) 20x değer artışı yakaladıktan sonra neredeyse %100 oranda değer kaybı yaşayarak dikkat çekti. Bir rebase token olması bakımından ELONOM’un bu denli büyük bir dalgalanma yaşaması ise yatırımcıları hem şaşırttı hem de tedirgin etti.

ELONOM’un 1,5 Günlük Fiyat Hareketleri Şaşırttı

elon musk dogecoin aciklamalari

Son 36 saatlik süreçte ELONOM, daha önce Elon Musk tarafından başlatılan herhangi bir Twitter rüzgarından çok daha fazla değişken piyasa hareketliliğine sahipti. Ancak Elon Musk’ın bu proje ile bir bağlantısının olmadığını, en azından Musk’ın doğrudan bu kripto para ile bir bağının olmadığını belirtmek gerekiyor. ELONOM’un son 36 saatlik fiyat çizelgesine bakıldığında, tepe ve dip noktaları arasında büyük farklar olduğu görülüyor. 8 Kasım Pazartesi günü 3,49 dolar bandında olan ELONOM, yaklaşık 20 dakikada 77 dolar seviyesine tırmandı. Ardından 5 saat içinde sert düşerek 20 dolara tutunan ELONOM, yeni günde %28 değer artışıyla 38 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ancak ELONOM, bu yükseliş sonrasında sadece 6 dakika içinde %95 oranında değer kaybetti.

ELONOM Kafaları Karıştırdı

Yaşanan bu sıra dışı fiyat hareketliliğinin ardından ELONOM fiyatı 5 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve bu bölgede dengelendi. ELONOM fiyatında yaşanan bu öngörülemez dalgalanmaları açıklayabilecek, belirgin bir piyasa gelişmesi de yaşanmadı. Oynaklığı yumuşatması beklenen ELONOM’un girdiği volatilite kafa karışıklığına neden oldu.