• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador Çığır Açan BTC Yasasını Onayladı!

bitcoin aciklamasi

El Salvador Meclisi, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak tanımlayan tasarıyı oyaladı ve onay verdi. Kararname resmi gazetede yayımlandığı tarihten 90 gün sonra yürürlükte olacak. El Salvador Meclisinin ardından Kongre’de yasa tasarısına onayı verdi. BTC artık El Salvador’da yasal bir para olarak görülüyor.

Her Şey Lightning Anlaşması Ardından Geldi!

bitcoin aciklamasi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ödeme uygulamaları arasında yer alan Lightning Strike ile anlaşmayı sağladıktan sonra, ABD dolarına ek olarak BTC’yi de ülkede yasal para olarak tanımlama önerisini sundu. Bu öneri ise onayı aldı. Önemli bir detay ise bu teklifte her ekonomik ajanın BTC ödemlerini kabul etmesi yönünde ifadelerin yer alması oldu.

Hükümetin amacı ise her hangi bir volatilite sorununu minimize etmek için kripto paranın anında dolara çevrilebilmesini sağlamak. BTC aynı zamanda sermaye kazancına yönelik vergilerden de muaf olacak. El Savadorda yaşanlar tercih etmeleri halinde vergi katkı payını BTC ile ödeyebilecekler.

Bitcoin Değer Kazandı!

Bildiğimiz gibi Bitcoin daha önce 64.829 dolarlık rekor seviyeye ulaşmıştı. Ancak o zamandan bugüne neredeyse yarı yarıya fiyatını azalttı. Genel anlamda incelendiğinde ise son 12 aylık sürede hala %230 üzerindeki kazancı koruyor. Bu kazancın temelinde ise daha önce Tesla’dan gelen hamle ve Square şirketinin BTC yatırımları bulunuyor. Son 2 haftalık sürede ise Bitcoin fiyat oynaklığını ve sürekli düşüş-yükseliş hareketlerini öne aldı. 9 Haziranda gelen yasal para birimi sayılma haberi ise fiyatları destekledi.

9 Haziranda saatler 11:14’ü gösterirken Bitcoin fiyatı 33.936 dolar düzeyinden yer aldı. CoinMarketCap verilerine göre %3.15 oranında değer kazanımını aynı dakikalarda tabloya aldı. Bitcoin son 24 saat içinde en az 3.114 dolardan, en yükse ise 34.492 dolardan işlem gördü.

Doge, ETH Olumlu Haberden Güç Alamadı!

bitcoin nedir

Bitcoin fiyatındaki düzeltme ve bir kripto paranın yasal görülmesine yönelik yaşanan olumlu gelişme piyasa da pozitif etkilerin görülmesine neden oldu. Sabahın erken saatlerinde altcoinlerde kısa süreli değer kazanımları kayda geçti. Dün düşüşte olan DOGE Coin değer kazanımı yaptı ancak ardından %1.29’luk değer kaybını tabloya aldı.

Ethereum aynı şekilde saatler 10:30’u göstermeden önce değer kazanımı içinde yer aldı. Ancak saatler 11:18’i gösterirken 2.511 dolarlık fiyatla %0.97 gibi bir düşük oranlı kayıptaydı. Analistler bugün altcoinlerde anlık değişimlerin oldukça ön planda yer aldığını açıkladılar. Seri fiyat değişimleri yaşanıyor ve fiyat düzeltmeleri gündemde.