• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ekonomi Profesöründen BTC ve DeFi Açıklamaları

Ekonomi Profesöründen BTC ve DeFi Açıklamaları

2021 yılı kripto para piyasaları adına eşsiz bir yıl oldu ve 2021 yılında Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalar çok ciddi ölçülerde büyümeler elde etti. Gelen bu büyümeler ile birlikte Bitcoin ve birçok altcoin yeni rekor seviyelerine ulaşırken, kripto para piyasalarının kapsadığı hemen hemen her alanda da çok ciddi büyümeler yaşandı. Bu süreçte NFT (non fungible token) sektörü ve merkezi olmayan finans sektörü (DeFi) elde ettikleri büyümeler ile çok ciddi kitlelere ulaştı. Kripto para sektörünün elde ettiği büyümeler, beraberinde dönemsel olarak çeşitli tartışmaları da gündeme getirdi. Konuya ilişkin tartışmaları gündeme taşıyan isim bu kez de Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Eswar Prasad oldu. Prasad, DeFi’nin vaatlerinin gerçek olduğunu ancak Bitcoin’in kalıcı olmayacağını iddia etti.

Ünlü Ekonomi Profesörü Blok Zinciri Teknolojisine Güveniyor

bitcoin piyasasinda son durum

CNBC ile röportaj gerçekleştiren Eswar Prasad, söz konusu röportajında Bitcoin, genel olarak kripto para birimleri, blok zinciri teknolojisi, DeFi ve merkez bankası dijital paraları (CBDC) hakkında konuştu. Daha önce IMF’de (Uluslararası Para Fonu) görev yapmış olan Prasad, blok zinciri teknolojisinin finansal dönüşümlerde temel bir görevde rol alacağını belirtti. Prasad konuya ilişkin olarak “Blok zinciri teknolojisi altyapısında geliştirilen merkezi olmayan finansın vadettikleri gerçektir. Fakat Bitcoin’in kendisi o kadar uzun sürmeyebilir.” dedi.

Prasad’ın Bitcoin Hakkındaki Görüşleri

Bitcoin özelinde konuşan Eswar Prasad “Bitcoin’in blok zinciri teknolojisini kullanımı pek de verimli değil. Bitcoin yüksek ölçeklenebilirliğe sahip bir ağ da değil. Ayrıca doğaya zarar veren bir doğrulayıcı mekanizmaya sahip” sözlerini dile getirdi. Prasad, blok zinciri teknolojisini Bitcoin’den daha iyi kullanan başka kripto para birimlerinin olduğunu ifade etti.

Prasad CBDC’ler Hakkında Konuştu

ethereum fiyatlari

Merkez bankası dijital paraları (CBDC) hakkında da konuşan Prasad, CBDC’lerin herkesin erişebildiği, düşük maliyetli bir ödeme seçeneği sunması bakımından oldukça önemli olduğunu söyledi. CBDC’ler sayesinde finansal katılımların artacağını dile getiren Prasad, CBDC’lerin birçok alanda fayda getirebileceğini ifade etti. Konuya ilişkin olarak Eswar Prasad “Bitcoin’i sevmeyebilirsiniz. Ancak sonuç olarak hepimize doğrudan ya da dolaylı olarak fayda sağlayabilecek olan bir devrimi başlattı.” sözlerini dile getirdi.