• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ekim Ayında ETH’den Neden Yükseliş Bekleniyor?

Ekim Ayında ETH’den Neden Yükseliş Bekleniyor?

Kripto para piyasaları genel itibariyle 2021 yılında yükselişlere sahne oldu. Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşmasından sonra başlayan büyük rallide Bitcoin 65 bin dolara kadar yükselirken, bu süreçte neredeyse tüm altcoinler de Bitcoin’in izinden giderek kendi rekor seviyelerini belirledi. Bu süreçte Bitcoin’i fiyat hareketliliklerinde en yakından izleyen ise lider altcoin Ethereum (ETH) oldu. Kripto para piyasalarındaki BTC öncülüğünde devam eden bu büyük ralli, daha sonra Mayıs ayında Çin’in etkisi ile durdu. Ardından piyasalar toparlanma evresine geçti ve Ekim ayının gelmesiyle birlikte kripto para piyasalarında bir kez daha BTC öncülüğünde yükseliş sinyalleri görülmeye başladı. Piyasada görülen yükseliş hareketliliklerinden Ethereum’un da payını aldığı görülüyor.

Ethereum, 3 Bin Dolar Seviyesini Desteğe Çevirdi

analist tavsiyesi coinler

Yılın son çeyreğinin başlamasıyla birlikte görülen yukarı yönlü hareketliliklere dahil olan Ethereum, uzun bir süredir 3 bin dolar seviyesinin altında hareket ediyordu. Başlayan yukarı yönlü hareketliliklerde Ethereum bu önemli direnci kırmayı başardı. Yazım sırasında Ethereum 3 bin 350 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler, ETH değerlendirmelerinde 3 bin dolar seviyesinin önemine vurgu yapmaya devam ediyor. Yeni hafta başlangıcında 3 bin 350 dolar seviyesinde işlem gören ETH için analistler, şimdilik 3 bin dolar seviyesinin güçlü bir destek noktasına dönüşmeye başladığını belirtiyor.

ETH Yükselişine Neler Etki Etti?

Kripto para piyasalarında yaşanan genel yükseliş, Ethereum’un da yükselmesini sağladı. Ancak bu gelişmenin yanı sıra piyasada farklı etkenler de ETH’ye bu alanda destek oldu. Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün büyümesi, NFT (non fungible token) alanında görülen yükselişler ve NFT’lerin popülaritesini arttırması ve Londra hard forkunun uygulanacak olması gibi önemli etkenler de Ethereum’un bu yükselişlerini destekleyen önemli gelişmeler oldu. Öte yandan piyasadaki popüler kripto para projelerinin %85’ten fazlasının Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor olması da ETH’yi bu alanda destekleyen en önemli faktörlerden biri olarak kabul ediliyor. Piyasada ETH rakibi her ne kadar birçok kripto para bulunuyor olsa da ETH’nin arkasına aldığı bu güçlü etkenler, onun “lider altcoin” özelliğini bir süre daha koruyacağına işaret ediyor.

ETH Fiyatının Olası Yükselişinde Neler Etkili Olacak?

ethereum fiyatlari

Analistler, Ekim ayında Ethereum için birkaç katalizör etkisi oluşturacak etkenin görülebileceğini ifade ediyor. Bu faktörler arasında çoğunlukla ilk sırada, ETH’nin BTC’yi takip eden fiyat grafiğinin olduğu ifade ediliyor. Zira birçok analiste göre BTC, Ekim ayında yükselişler yaşayacak. Öte yandan analistler, bir diğer katalizör etken olarak ETH fiyatının, piyasa risklerine vereceği tepkiyi işaret ediyor. Bu riskler arasında ise ABD üst borç sınırı ve Evergrande sorununun yer alacağı tahmin ediliyor. Bir diğer yandan ETH fiyatına katalizör etki yaratacak bir diğer faktörün de ay sonunda gerçekleştirilecek olan ana ağ yükseltmesinin olacağı ifade ediliyor.