• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ECB Başkanı’ndan Kriptolara Bir Kez Daha Sert Sözler

ECB Başkanı’ndan Kriptolara Bir Kez Daha Sert Sözler

Kripto para piyasalarının ciddi ölçülerde büyümesi ve kripto para birimlerinin de neredeyse tüm dünyada ana akımda yer alarak yaygınlaşması ile birlikte, ülkelerin de bu alana karşı alacağı tavırlar şekillenmeye başladı. Birçok ülkede kripto para piyasalarına yaklaşım konusu belirsizliğini korumaya devam ederken, bazı ülkelerde olumlu ve olumsuz yönde adımlar da atıldı. Kripto paralar konusunda en olumlu adımı, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi ilan ederek El Salvador atarken, en olumsuz adımları da kripto para madenciliğini yasaklayarak ve kripto para kullanımını kısıtlayarak Çin attı. Kripto paralara karşı atılan bu adımlar, ülkelerde merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarının da hızlanmasını sağladı.

Lagarde CBDC’lere Kucak Açtı, Kriptoları Eleştirdi

bitcoin piyasasinda son durum

CBDC’ler konusundaki çalışmalarda dünyada lider konumda Çin bulunuyor. Zira Çin, dijital yuan çalışmalarını 2020’de başlattı ve 2020 yılında test kullanım aşamalarına da geçti. Çin, 2022 yılında dijital yuanın dolaşımda olmasını hedefliyor. CBDC konusunda atılan adımlar elbette Çin ile sınırlı değil. Bu alanda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da altyapı çalışmalarını hızlandırdığı ve dijital euro için adımlar atmaya başladığı biliniyor. Ancak ECB de tıpkı Çin gibi CBDC’lere kucak açarken, kripto paralara karşıt bir tavır ortaya koyuyor. Bunun net örneklerini daha önce yaptığı açıklamalarıyla gösteren ECB Başkanı Christine Lagarde, yine benzer açıklamalarda bulundu.

Lagarde’ye Göre Stablecoin’ler Kesinlikle Denetlenmeli

Daha önce de birçok kez kripto paralar hakkında olumsuz açıklamalarda bulunmuş olan Lagarde, Bloomberg TV’de ABD’nin ünlü TV programı David Rubenstein Show’a katıldı. Bu programda kripto paraları ele alan Lagarde, açıklamasında “kriptoların” birer para olmadığını ve bu varlıkların yüksek derecelerde spekülatif olduklarını dile getirdi. Lagarde öte yandan, stablecoin’lerin de kesinlikle denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Lagarde: “Kriptolar Para Değildir, Nokta”

Christine Lagarde, söz konusu programda kripto paralara ilişkin olarak “Kripto denen varlıklar para değildir, nokta. Yüksek derecede spekülatif varlıklardır. Kendilerini para olarak tanımlasalar da öyle değillerdir. İki çeşit kripto bulunuyor. Bir tarafta şüphe duyulacak ve duruma göre enerji harcaması yüksek olan kriptolar var, diğer tarafta ise sabit coinler (stablecoin) var…” sözlerini dile getirdi.

Christine Lagarde’nin CBDC Açıklamaları

bitcoin guncel durumu

Stablecoin’lerin hızla çoğalmaya başladığını ve bu varlıkların kesinlikle denetlenmeleri gerektiğini ifade eden Lagarde, öte yandan CBDC’ler hakkında da açıklamalarda bulundu. CBDC konusunda olumlu görüşlere sahip olduğu bilinen Christine Lagarde, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bir de tüm bunların üzerinde merkez bankaları var. Tamamen müşterilerin talepleri üzerine hareket eden, merkez bankası paralarının ve hatta bankanın içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum göstermesini sağlayacak olan kurumlardan söz ediyoruz. Bu yüzden şu anda da CBDC sürmeye hazırlanıyoruz. Yani elinde kağıt para tutmak istemeyenler bu paraları kullanabilecek. İnsanlar elinde aynı şeyi tutacak ama bu dijital formda olacak…”