• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dünya Ülkelerinde Kripto Para Gündemi Hareketlendi!

Dünya Ülkelerinde Kripto Para Gündemi Hareketlendi!

Bu hafta kripto para gündemi oldukça sıcak ve hareketli bir yapıya sahip. Çünkü dünyanın farklı ülkelerinden kripto paralara dair yeni açıklamalar gündeme geliyor. Son olarak ABD ve Kazakistan’da kripto para sektörünü ilgilendiren gelişmeler kayda geçti.

Kazakistan ve Madencilik Vergisi

bitcoin nedir

Kripto para birimlerinin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte ülkeler ve hükümetlerde kripto para birimlerinden söz ediyorlar. Son olarak Kazakistan madencilik faaliyetleri hakkında bir açıklama gerçekleştirdi.

Kazakistan, ülkede madencilik faaliyetlerinin artmasına bağlı olarak bu faaliyetlere vergi getirme hedeflerinin bulunduğunu açıkladı. Kazakistan milletvekilleri, kripto para madencilik işlemlerine vergi getirme amacı ile kanunlarda değişikliklere gitmek istediklerimi belirttiler. Yapılan son açıklamalara göre, Kazakistan’daki dijital varlıklarla ilgili endüstri oyuncuları ise bu işe sıcak bakmıyorlar.

ABD’de Kripto Paralara Yönelik Açıklamalar

Bu hafta kripto gündeminde yer alan diğer bir gelişme ise ABD tarafından yapılan açıklama oldu. ABD düzenleyicileri son olarak, BTC vadeli işlemler piyasasındaki riskleri ele aldılar. Bir açıklama yaparak BTC vadeli işlemler piyasasına dair volatilitenin yüksek olduğunu, riskli alanda yatırımcıların son derece dikkatli işlem yapmaları gerektiğini vurguladılar. Yeni yayınlanan bir yatırımcı bülteninde ise SEC, CFT, Yatırımcı Eğitimi ve Savunma Ofisi, Müşteri Eğitimi ve Sosyal Ofisi birleşerek, kripto para piyasasında yer alan risklerin neler olduklarını açıkladılar.

ABD düzenleyicileri, kripto paralara mesafeli duruşlarını devam ettirirken kurumsal cephede ise Bitcoin’e olan ilgi devam etti. Önemli bir inşaat firması Houston’daki projesinin satışlarında Bitcoin ile ödeme kabul edeceğin açıkladı. Bu proje Houston’da BTC’yi ticarileştiren ilk projelerden biri olarak kayda geçiyor.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine önderlik eden D-CA ise kripto para sektörünü ve birimlerini inceleyecek olan yeni bir topluluk kurmaya karar verdi. Waters, kripto paraları konu alan bir sanal oturuma katılarak burada konu hakkında detayları verdi ve kripto paranın yayılmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Tumusov’dan Kripto Paralara Destek!

Kripto paralar bu hafta sadece Kazakistan ve ABD’nin gündeminde yer almıyor. Rusya ve El Salvador’da da kripto para hakkında gelişmeler sürüyor. Rusya’da Yakutsk’un Sibirya alanını temsil eden A Just Russia partisinin üyesi olan Fedot Tumusov, Rusya Merkez Bankasını eleştirdi. Tumusov, merkez bankasının kripto paralara karşı fazla mesafeli olduğunu ancak kripto paralara göz ardı edilemeyecek kadar çok talep olduğunu ifade etti.

Tunus’ta Kripto Para Gündemi

bitcoin nedir

Tunus gündeminde de yer alan kripto paralar, maliye bakanının verdiği destek ile adlarından söz ettirdiler. Tunus’ta 17 yaşında olan bir çocuk dijital paralar kullandığı için tutuklandı. Bu gelişme ardından ise Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, hafta sonunda bir röportaj gerçekleştirdi. Açıklamasında Bitcoin sahipliğinin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini aktardı.