• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dolandırıcılar Bu Sefer Cardano Yatırımcılarını Hedef Aldı

Dolandırıcılar Bu Sefer Cardano Yatırımcılarını Hedef Aldı

Kripto para piyasasına olan talep her geçen gün artıyor. Yeni yeni yatırımcılar kripto para satın alarak sektöre girerken, dolandırıcılar da yeni yöntemler uygulamaya başladı. Kripto para sektörüne olan ilginin artması, dolandırıcılar için de büyük bir fırsat olarak görülüyor. Son dönemde kripto para dolandırıcılığı vakaları dünya çapında en yüksek seviyesine ulaştı. Dolandırıcılar, son olarak Bitcoin ve Ethereum yatırımcılarından sonra Cardano (ADA) kripto para birimi yatırımcılarını da hedef almaya başladı.

Kripto para yatırımı yapan acemi yatırımcıları ağına düşürmek için harekete geçen dolandırıcılar bu sefer de Cardano yatırımcılarını gözüne kestirdi. Dolandırıcılar, ADA kripto para birimlerini saklamak için en çok tavsiye edilen kripto para cüzdanı olmasıyla adından söz ettiren Daedalus’u kopyalamayı başardı. Daedalus kripto para cüzdanının sahte bir versiyonunu kullanıcılara sunan dolandırıcılar bu sayede ADA yatırımcılarının varlıklarını çalmaya devam ediyor.

Sahte Daedalus Cüzdanıyla Dolandırıyorlar

btc al sat

Konuyla ilgili kripto para topluluğuna önemli bir açıklama yapan Reddit kullanıcısı, sesli ve görüntülü sohbet uygulaması Discord üzerinden karşılaştığı bir dolandırıcılık vakasını açıkladı. Kullanıcı, doğrulanmış Cardano (ADA) cüzdanı Daedalus’tan daha fazla özellik kopyalamaya ve hatta vaat etmeye çalışan farklı bir URL adresine sahip sahte bir web sitesini fark etti. Reddit kullanıcısı tarafından fark edilen ve kripto para topluluğunda kısa sürede yayılan bu dolandırıcılık vakası pek çok Cardano yatırımcısı için de önemli bir uyarı niteliğinde oldu.

Cardano yatırımcısı, sahte bir Daedalus web sitesinin Discord’daki Cardano (ADA) yatırımcılarını hedef aldığını açıklayarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Reddit üzerinden duyuru yapan yatırımcı, dolandırıcının orijinal web sitesine oldukça benzer olan ve sadece birkaç farklılık bulunan bir web sitesi üzerinden yatırımcıları kandırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Paylaşılan gönderide Cardano topluluğunun bu konuda dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi.

Cardano Yatırımcıları Dikkatli Olmalı

cardano projesi

Reddit platformundaki kripto para topluluğuna açıklamalar yapan Tjaaark isimli kullanıcı, dolandırıcının oluşturduğu web sitesinin Daedalus cüzdanın orijinal web sitesiyle oldukça benzer olduğunu vurguladı. Bu yüzden ADA yatırımcılarının dikkat etmezlerse sahte sitede işlem yapabileceklerini hatırlattı. İki siteyi birbirinden ayırmak için bazı önemli faklılıkların olduğuna dikkat çeken Cardano yatırımcısı, Daedalus resmi web sitesi “.io” ile biten bir URL adresine sahipken, sahte web sitesinin “.one” ile biten bir URL adresine sahip olduğunu söyledi.

Adını Yunan mitolojisinden bir mimar ve zanaatkardan alan Daedalus, kripto para yatırımcıları arasında özellikle Cardano kullanıcıları tarafından sık sık kullanılıyor. ADA kripto para birimini saklamak için en çok tercih edilen ve güvenli bir cüzdan olarak tanımlanan Daedalus, şimdi de dolandırıcıların kullandığı bir araç haline geldi. Dolandırıcıların çıkardığı sahte Daedalus cüzdanı üzerinden Cardano yatırımcılarının kripto paraları çalınmak istendiği tespit edildi.