• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dogecoin Yükselişini Sürdürüyor, XRP’yi Geride Bıraktı

Dogecoin Yükselişini Sürdürüyor, XRP’yi Geride Bıraktı

Son zamanlarından adından en çok söz ettiren kripto birimi olan Dogecoin DOGE yine yükseliş grafiğine girerek yatırımcıları ve piyasayı şaşırtmaya devam ediyor. Temelde bir şaka birimi olarak ortaya çıkmış olmasına rağmen ısrarlı bir şekilde ani yükselişler yaşayan ve pek çok ekosisteme sahip olan kripto birimini geride bırakan DOGE en son olarak 0,50 dolar bandının üzerine çıktı ve halihazırda 0,70 dolar bandına ulaşmayı hedefliyor. DOGE’deki bu yükselişin tekrar neden kaynaklandığı merak ederken özellikle düşük fiyatlardan birimden almış olanlar için çok büyük bir kazanç söz konusu oldu.

DOGE her ne kadar 2021 yılının genelinde çok konuşulan bir birim olmasına rağmen son 2 gündür adından daha çok bahsettiriyor. Popülerlik açısından neredeyse Bitcoin’i geride bırakacak olan DOGE, önemli bir rekora imza attı. Dün başlatmış olduğu yükselme grafiği ile kazançlarını arttıran DOGE son olarak 0,68 dolar bandını görerek kendisi için tüm zamanların rekorunu kırdı.

DOGE Fiyatında Önemli Artış

doge

Dün başlatmış olduğu yükselme grafiği ile DOGE çok önemli ve dikkat çekici bir performans sergiliyor. Özellikle dün 0,50 dolarlık sınırı aşmış ve çok önemli bir kilometre taşını da geride bırakmıştı. Ancak DOGE bu sınırı aşmak ile kalmadı ve daha sonra 0,68 dolar bandına kadar yükselme yaşadı. Son 24 saatlik grafiğe bakıldığında yüzde 54 oranında artış yaşadığı kaydedilen DOGE’nin son 1 haftalık sürede ise toplam değeri yüzde 151 oldu. Piyasaları ve yatırımcıları şaşırtmaya devam eden DOGE aynı zamanda top 10 listesindeki yerini de değiştirdi.

Bir süredir özellikle SEC davası yüzünden değer kazanamayan ve bulunduğu konumda tutunamayan XRP’yi DOGE son yaptığı hamle ile geride bıraktı. Piyasa hacmi açısından en büyük dördüncü kripto para olan DOGE bu durumda top 10 listesi içerisinde dördüncü sırada bulunuyor.

DOGE’de Yükselme Neden Kaynaklı?

doge piyasasi

DOGE’nin dün başlayan yükselmesinde özellikle ünlü online ticaret platformu eToro’nun artık kullanıcılarına DOGE sunacağını açıklaması etkili olmuştu. Ancak bu durum fiyatların yükselmesini sağlasa da asıl yükselme uzmanlara göre yatırımcıların BTC ve diğer birimlerden çıkarak DOGE’ye girmesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden DOGE’ye olan talep arttıkça toplam piyasa değerinde önemli bir artış yaşanıyor ve fiyatlar da artıyor. Fakat DOGE için bir kısım analist, birimin ekosistemden yoksun olması gerekçesiyle uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülmemesini ifade ediyorlar. Uzmanlara göre DOGE ani yükselişler kadar ani düşüşler de yaşayabilir.